VIDEO Neymar i-a adus victoria lui PSG în derby-ul cu Marseille! Messi, aproape de un nou gol din lovitură liberă

Neymar Ligue 1 Lionel Messi marseille PSG Franta
Data publicarii: Duminica 16 Octombrie 2022, 23:55
Data actualizarii: Duminica 16 Octombrie 2022, 23:54

Paris Saint-Germain a câștigat derby-ul cu Olympique Marseille, contând pentru etapa a 11-a din Ligue, scor 1-0.

Cu Lionel Messi revenit printre titulari după o accidentare, unicul gol al meciului de pe Parc des Princes a fost marcat de Neymar, în minutul 45+1.

PSG - Olympique Marseille 1-0. Neymar, autorul unicului gol

După o minge recuperată la mijlocul terenului de Verratti, Vitinha i-a pasat în careu lui Mbappe, care l-a găsit în poziție centrală pe Neymar. Brazilianul a ales un șut din prima, iar balonul a șters bara porții lui Pau Lopez înainte să intre în poartă.

Lionel Messi, care a rămas pe teren până în minutul 79, a avut o șansă importantă de a marca în prima repriză, la scorul de 0-0. Starul argentinian a trimis direct în transversală dintr-o lovituă liberă de la aproximativ 18 metri.

În urma acestei victorii, PSG ocupă primul loc în Ligue 1, cu 29 de puncte, la trei lungimi în fața lui Lorient și la cinci peste Lens. Olympique Marseille se află acum pe poziția a patra, cu 23 de puncte și două înfrângeri consecutive.

Pentru PSG urmează meciul cu Ajaccio, programat vineri seară, în timp ce OM se va duela cu Lens, sâmbătă.