Guardiola se salveaza: Barcelona 3-1 Sporting

Data publicarii: Marti 16 Septembrie 2008, 20:52
Data actualizarii: Miercuri 17 Septembrie 2008, 04:30

Dupa un inceput mai putin convingator de campionat, noua Barcelona, cea a lui Pep Guardiola a obtinut ce si-a propus: o victorie in primul meci de Liga.

Chiar daca nu a jucat spectaculos, Barca a castigat cu 3-1 confruntarea cu Sporting, in fata fanilor de pe Camp Nou.

Rafa Marquez a deschis scorul pentru trupa lui Guardiola, in minutul 21. Eto'o majoreaza diferenta dintr-un penalty nemeritat, in minutul 60. Tonel a reaprins sperantele pentru portughezi in minutul 72, insa Xavi a incheiat balul chiar in ultimul minut cu golul care a pus capac eforturilor jucatorilor lui Paulo Bento.

BARCELONA: 1 Víctor Valdés, 3 Gerard Piqué, 4 Rafael Márquez, 5 Carles Puyol, 6 Xavi Hernández, 8 Andrés Iniesta, 9 Samuel Eto'o, 10 Lionel Messi, 14 Thierry Henry, 15 Seydou Keita, 20 Daniel Alves

SPORTING: 1 Rui Patrício, 4 Anderson Polga, 7 Marat Izmailov, 11 Derlei, 12 Marco Caneira, 13 Tonel, 20 Yannick Djaló, 26 Fábio Rochemback, 28 João Moutinho, 30 Leandro Romagnoli, 78 Abel