SARBATOARE la Dortmund! Borussia e din nou campioana Germaniei! Cum era sa le strice petrecerea Ribery cu un gol in min 90:

Borussia Dortmund Germania
Data publicarii: Sambata 21 Aprilie 2012, 21:02
Data actualizarii: Sambata 21 Aprilie 2012, 21:02

Pentru a 8-a oara in istoria clubului si pentru a 2-a oara consecutiv, Borussia Dortmund a castigat titlul de campioana in Germania!

Borussia Dortmund a reusit sa castige al doilea titlu consecutiv! Echipa antrenata de Jurgen Klopp a fost aproape sa castige titlul fara sa joace, insa Bayern Munchen a intors in ultimul sfert de ora impotriva celor de la Werder Bremen!

Borussia avea 8 puncte inainte de aceasta etapa si putea lua titlul doar daca o invingea pe Borussia Monchengladbach sau Bayern nu o invingea pe Werder Bremen (in Germania, in caz de egalitate se ia in considerare mai intai golaverajul, nu rezultatele din meciurile directe in care Borussia a castigat cu 1-0 si in tur, si in retur).

Bayern parea ca a cedat dupa infrangerea din meciul direct de acum 2 etape si, cu doar cateva zile inainte de returul cu Real Madrid din Liga Campionilor, antrenorul Heynckes a trimis cu Werder Bremen o echipa in care cu doar cateva nume grele precum Neuer, Schweinsteiger, Olic sau Muller, pe langa jucatori mai putin folositi precum Contento, Usami sau Petersen. Naldo a deschis scorul in minutul 51, fundasul brazilian "reusind" apoi si un autogol in minutul 75 care le-a mai dat emotii pe final celor de la Dortmund. Ribery a reusit in minutul 90 golul victoriei pentru Bayern iar Dortmund era obligata sa castige cu Gladbach pentru a castigat titlul cu numarul 8.

Jurgen Klopp, antrenorul Borussiei din 2008, a reusit o noua minune cu toate ca in 2012 Borussia nu s-a putut baza luni bune pe Mario Gotze care a fost accidentat.

Dortmund spera sa dea lovitura in sezonul viitor si in Liga Campionilor - ei deja au facut o super-achizitie inca din iarna, cumparandu-l cu 17,5milioane de euro pe Marco Reus, jucatorul celor de la Gladbach care s-a putut bucura la meciul din aceasta etapa cu viitorii sai coechipieri.

Perisic si Kagawa au marcat cele doua goluri ale lui Dortmund in meciul cu revelatia din acest sezon de la Monchengladbach.