VIDEO Minunea Bayer Leverkusen continuă în Bundesliga după un meci absolut nebun în ultima etapă!

Bayer Leverkusen Bundesliga Piero Hincapie RB Leipzig Xabi Alonso Germania
Data publicarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 08:07
Data actualizarii: Duminica 21 Ianuarie 2024, 08:11

Echipa antrenată de Xabi Alonso este liderul surprinzător din campionatul Germaniei.

Bayer Leverkusen, liderul-surpriză din Germania, a învins sâmbătă, în deplasare, scor 3-2, pe RB Leipzig, în etapa a 18-a din Bundesliga.

Prima ocazie a meciului a aparţinut oaspeţilor, în minutul 5, dar RB Leipzig a deschis scorul după două minute, prin Xavi Simons, cu o execuție senzațională, şi prima repriză s-a încheiat cu gazdele în avantaj minim.

Liderul Bundesligii a egalat imediat după pauză, prin Nathan Tella, iar Luis Openda a readus-o pe Leipzig în avantaj, cu un gol marcat în minutul 56.

Bayer Leverkusen a egalat după şapte minute prin Jonathan Tah şi a înscris golul victoriei în minutele de prelungire (90+1), prin Piero Hincapie, câştigând partida de pe Red Bull Arena, scor 3-2.

În clasament, Bayer Leverkusen, antrenată de Xabi Alonso, este lider cu 48 de puncte, având şase puncte peste Bayern Munchen, care a jucat însă cu două meciuri mai puţin.

RB Leipzig este pe locul 4, cu 33 de puncte.

Rezultatele de sâmbătă din etapa a 18-a din Bundesliga

Freiburg – Hoffenheim 3-2 (Holer 37, Grifo 55, Sallai 85 / Weghorst 57, Beier 77)

FC Koln – Borussia Dortmund 0-4 (Malen 12, 61, Fullkrug 58 penalti, Moukoko 90+2)

Bochum – VfB Stuttgart 1-0 (Bero 50)

Heidenheim – Wolfsburg 1-1 (Jenz autogol 45 / Cerny 7)

Darmstadt – Eintracht Frankfurt 2-2 (Justvan 61, Vilhelmsson 90+5 / Nkounkou 33, Knauff 51)

RB Leipzig – Bayer Leverkusen 2-3 (Xavi Simons 7, Openda 56 / Tella 47, J. Tah 63, Hincapie 90+1)