HAOS TOTAL in Bundesliga! Faza ANTOLOGICA: primul penalty din ISTORIE executat in timpul pauzei! Cum a fost posibil asa ceva

Bundesliga mainz freiburg VAR Germania
Data publicarii: Marti 17 Aprilie 2018, 07:59
Data actualizarii: Marti 17 Aprilie 2018, 08:04

Faza istorica petrecuta aseara la meciul dintre Mainz si Freiburg, ultima partida a etapei a 30-a din Bundesliga.

Guido Winkmann, arbitrul partidei, a fluierat finalul primei reprize, jucatorii au mers la vestiare, insa au fost intorsi pentru o lovitura de la 11 metri. Arbitrii au apelat la tehnologia VAR pentru a acorda un penalty la o faza din finalul primei reprize, faza la care niciuna dintre echipe nu a avut nimic de comentat in timpul efectiv de joc.

Jucatorii au revenit de la vestiare dupa 6 minute si 44 de secunde de la fluierul de final al primei reprize, iar De Blasis a marcat din penalty. Minutul trecut oficial in raportul de joc a fost 45+7. Mainz a mai inscris o data, prin acelasi De Blasis in minutul 78 si a castigat cu 2-0.

Circul creat de brigada de arbitri i-a deranjat prea putin pe fani. Suporterii nemti aveau propriul lor razboi cu forurile germane care programeaza meciuri de Bundesliga in ziua de luni, zi pe care fanii o considera nepotrivita pentru a veni pe stadioane.

Tehnologia VAR a fost introdusa in Bundesliga in acest sezon si pana acum nu au existat incidente majore.