Data actualizarii: Joi 06 Mai 2010, 10:17

S-a terminat dominatia lui Lyon sau Bordeaux in Franta! Suporterii lui Marseille au sarbatorit ca nebunii.

Victoria 3-1 cu Rennes a dat startul petrecerii in Marsilia.

Fanii au iesit in strada sa-si strige bucuria fara margini. Multi dintre ei nici nu erau nascuti cand Marseille a castigat ultima oara un titlu - acum 18 ani.

Marseille domina fotbalul francez la sfarsitul anilor 80 , cand castiga 4 tituri la rand.

18 ani!!! Atat au asteptat fanii lui Olimpique Marseille ca sa se bucure de un nou titlu de campioni. Cu 2 etape inainte de finalul sezonului, Marseille a castigat campionatul in Franta - victoria cu 3-1 in fata lui Rennes a declansat nebunia pe Stade Velodrome.

Marseille a primit si o mana de ajutor de la Lyon, care a invins-o pe Auxerre - echipa lui Daniel Niculae era principala contracandidata la titlu.

Heinze a deschis scorul inca din minutul 4 din lovitura libera, insa cei de la Marseille s-au vazut egalati pe finalul primei reprize - Briand a incercat sa le strice sarbatoarea gazdelor.

Marseille si-a revenit insa, dupa pauza - Mamadou Niang i-a dus din nou pe jucatorii lui Deschamps in avantaj, cu golul sau din minutul 75 - in tribune era deja fiesta.

Niang s-a dus direct in bratele antrenorului sau, Didier Deschamps ca sa isi sarbatoreasca reusita. Doua minute mai tarziu, Lucho Gonzalez a rezolvat problema titlului - a inchis tabela la 3-1 si a facut-o campioana pe Marseille pentru a 9-a oara in istorie.