VIDEO Momentul in care un stadion intreg intoneaza IMNUL Frantei! Raspunsul fotbalului francez la TRAGEDIA de la Paris

Data publicarii: Joi 08 Ianuarie 2015, 17:04
Data actualizarii: Joi 08 Ianuarie 2015, 17:05

Franta e in doliu dupa atacul de ieri de la sediul revistei Charlie Hebdo, in care 12 oameni au murit.

Meciul de aseara dintre Lille si Evian a inceput cu un minut de reculegere, in memoria celor care au murit ieri dupa atacul terorist din Paris. Dupa incheierea minutului, toti spectatorii au inceput sa intoneze in cor imnul Frantei, intr-un moment emotionant.

La finalul partidei, castigata de Lille cu 1-0, reprezentantii gazdelor au refuzat sa vorbeasca despre meci. "Am castigat trei puncte importante, dar fotbalul nu mai conteaza astazi. Subiectul principal al zilei nu poate fi decat evenimentul groaznic, de nmeimaginat ce s-a petrecut azi la Paris, gandul nostru e catre victime si familiile lor", a declarat antrenorul lui lille, Rene Girard.