Un cadou aparte! Ethan Mbappe a debutat la echipa de seniori a lui PSG în ziua aniversării fratelui mai mare, Kylian

Ethan Mbappe kylian mbappe PSG Franta
Data publicarii: Joi 21 Decembrie 2023, 09:46
Data actualizarii: Joi 21 Decembrie 2023, 10:06

PSG a obținut o victorie importantă în campionatul Franței, impunându-se cu scorul de 3-1 în fața celor de la Metz.

Kylian Mbappe a sărbătorit împlinirea vârstei de 25 de ani printr-o dublă reuşită în partida pe care PSG a câştigat-o pe teren propriu, cu scorul de 3-1, în faţa echipei antrenată de Ladislau Boloni.

Atacantul francez a punctat în minutele 60 şi 83, ajungând la un total de 18 goluri la jumătatea sezonului din Ligue 1, cu zece mai multe faţă de următorul clasat în ierarhia golgheterilor, Wissam Ben Yedder de la AS Monaco.

Pentru parizieni a mai punctat Vitinha (49), în timp ce golul lui Metz a fost marcat de Mathieu Udol (72).

Luis Enrique, cuvinte de laudă pentru Ethan Mbappe

În minutele de prelungire ale partidei de pe Parc des Princes a fost introdus pe teren şi Ethan Mbappe, fratele mai mic lui Kylian Mbappe, care şi-a făcut debutul la profesionişti în tricoul lui PSG, cu câteva zile înaintea împlinirii vârstei de 17 ani (pe 29 decembrie).

PSG este lider al clasamentului, cu un avans de cinci puncte faţă de OGC Nice. Metz ocupă locul 14, la două puncte de zona retrogradabilă.

"Am apreciat felul în care s-a antrenat în fiecare zi, alături de echipă. Joacă la U19, dar este un jucător interesant cu multe calități și personalitate. Poate juca pe mai multe posturi, știe cum să acopere zonele.

A fost o întâmplare să joace cu fratele său. Putea să o facă de mai multe săptămâni. Cu siguranță va fi prezent la din ce în ce mai multe partide, chiar dacă poartă un nume cu prestigiu, care cântărește greu. Va fi la înălțime. În afară de fotbal, este și un om foarte bun. Este un jucător foarte tânăr, dar pregătit", a declarat Luis Enrique la finalul meciului.