Se cere Balonul de Aur pentru Kylian Mbappe: „Îl merită!” / „E cel mai bun din lume”

kylian mbappe Achraf Hakimi Balonul de Aur Luis Enrique Franta
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Miercuri 20 Septembrie 2023, 16:34
Data actualizarii: Miercuri 20 Septembrie 2023, 16:38

Paris Saint-Germain a câștigat meciul de pe teren propriu cu Borussia Dortmund, din prima rundă a grupelor UEFA Champions League, scor 2-0.

Cele două echipe au intrat la pauză fără gol marcat, însă tabela s-a modificat în startul reprizei secunde. Kylian Mbappe a deschis scorul din penalty, în minutul 49, iar aproape 10 minute mai târziu, avantajul parizienilor a fost dublat de Achraf Hakimi.

Astfel, PSG a debutat cu dreptul în UEFA Champions League, competiție pe care visează să o câștige pentru prima dată în istoria clubului. Campioana Franței este lider în Grupa F, din care mai fac parte Newcastle și AC Milan.

Paris Saint-Germain cere Balonul de Aur pentru Kylian Mbappe

Achraf Hakimi a vorbit la finalul meciului și a avut doar cuvinte de laudă la adresa bunului său prieten, Kylian Mbappe, despre care crede că merită să câștige Balonul de Aur. În sezonul trecut, atacantul francez a înscris 41 de goluri și a reușit 10 assist-uri în 43 de meciuri jucate pentru Paris.

„Comparativ cu ce a făcut anul trecut, în opinia mea, merită să câștige Balonul de Aur. Este un jucător incredibil și sper să îl poată câștiga în acest an”, a declarat Achraf Hakimi conform RMC Sport

Luis Enrique: „E cel mai bun jucător din lume!”

Cuvinte de laudă la adresa atacantului a avut și antrenorul lui PSG, Luis Enrique, care e de părere că atacantul francez este cel mai bun fotbalist din lume la ora actuală.

„Pentru mine, în prezent, Kylian este cel mai bun jucător din lume, fără vreun dubiu. Ceea ce m-a surprins mai mult a fost calitatea sa umană. E o plăcere să îl avem în vestiar, întotdeauna zâmbește. Este extrem de important pentru PSG să aibă un lider de asemenea calibru. Este un fotbalist cu o mentalitate pozitivă”, a declarat Luis Enrique.