FOTO Presa argentiniană a făcut anunțul! Când revine Lionel Messi la Paris Saint-Germain

Lionel Messi Argentina Campioana Mondiala Paris Saint-Germain qatar 2022 Franta Leo Messi
Vali Andronescu
Data publicarii: Luni 26 Decembrie 2022, 20:03
Data actualizarii: Luni 26 Decembrie 2022, 20:03

Argentina a câștigat împotriva Franței finala Campionatului Mondial din Qatar, 3-3, 4-2 d.l.d., iar Lionel Messi a ridicat trofeul mult râvnit deasupra capului, pentru prima dată în istorie.

Publicația franceză, L'Equipe, a informat duminică, în prima zi de Crăciun, că Lionel Messi nu are dată de întoarcere la Paris Saint-Germain, după ce și-a adjudecat Cupa Mondială, ediția 2022.

TyC Sports a scris că starul argentinian ar putea reveni la PSG pe 11 ianuarie, ratând, astfel, patru meciuri: în deplasare cu Strasbourg (28 decembrie), Lens (1 ianuarie), Chateauroux (6 ianuarie) și Angers (11 ianuarie).

E gata! Se știe echipa la ce echipă va evolua Lionel Messi în sezonul viitor: „Au fost de acord”

Potrivit DailyMail, Messi și conducerea lui PSG au ajuns la un acord în ce privește prelungirea contractului. În acest sens, argentinianul va rămâne la Paris până în 2024.

Aceeași sursă a mai scris că proaspătul câștigător al Campionatului Mondial din Qatar deține în contract și o opțiune de prelungire pe încă un an, dacă își dorește să fie la echipă și în 2025.

Jurnalistul spaniol, Guillem Balague, a pus carne pe ideea că Messi își prelungește contractul cu parizienii: spunând pentru BBC: „E practic totul de acord cu PSG. Barcelona nu l-a contactat nici pe el nici pe tatăl său”.

Argentina - Franța 3-3 (4-2 d.l.d.)

Argentina a început fantastic finala Campionatului Mondial din Qatar. Lionel Messi a deschis scorul din penalty (minutul 23), iar Di Maria a majorat diferența (minutul 36). Sud-americanii au controlat excepțional partida, până în minutul 80.

Francezii au beneficiat de o lovitură de pedeapsă, iar Kylian Mbappe a redus din diferență. Un singur minut mai târziu, starul lui Paris Saint-Germain a restabilit egalitatea și a trimis meciul în prelungiri.

Lionel Messi a readus-o pe Argentina pe culmile victoriei în minutul 108, dar același Kylian Mbappe a restabilit egalitatea și a ajutat „Cocoșul galic” să ajungă la loteria penalty-urilor.

Acolo, sud-americanii s-au impus catastrofal. 4-2 s-a terminat, după ce Martinez a parat lovitura lui Kingsley Coman, iar Tchouameni a trimis mult pe lângă poartă.

Argentina a devenit, astfel, campioana mondială la turneul final, ediția 2022, din Qatar!