FOTO Noi recorduri stabilite de Kylian Mbappe la PSG. Gestul prin care i-a fost recunoscută supremația starului francez

kylian mbappe PSG Franta
Data publicarii: Sambata 20 Noiembrie 2021, 22:01
Data actualizarii: Sambata 20 Noiembrie 2021, 22:29

Kylian Mbappe a stabilit mai multe recorduri în partida câștigată cu Nantes, scor 3-1, din Ligue 1.

Atacantul francez a marcat primul gol al meciului în secunda 101, fiind cea mai rapidă reușită a starului de la PSG în cariera profesională, atât la echipa de club, cât și la reprezentativa națională.

În minutul 75 al întâlnirii de pe Parc des Princes, Marco Verratti a fost scos de pe teren de Mauricio Pochettino, iar banderola de capitan i-a fost oferită lui Kylian Mbappe, pentru prima dată de când evoluează la formația pariziană.

Francezul a marcat opt goluri pentru PSG în acest sezon, însă viitorul său la Paris e pus sub semnul întrebării, ținând cont că îi expiră contractul la finalul sezonului.

Primul gol pentru Messi în Ligue 1

După o așteptare de 412 minute, Lionel Messi a spart gheața și în Ligue 1, reușind să marcheze primul gol în campionatul francez, în meciul cu Nantes, încheiat cu o victorie, scor 3-1.

Argentinianul a reușit o nouă evoluție solidă pentru PSG, marcând în minutul 81 un gol superb, cu un șut spectaculos de la marginea careului. În plus, Messi s-a aflat și la construcția celei de-a doua reușite a parizienilor, care a fost un autogol.