VIDEO Franța a dat tabela de marcaj peste cap cu Kazakhstan și s-a calificat la Campionatul Mondial! Mbappe a fost de neoprit

Franta kylian mbappe CM 2022
Data publicarii: Sambata 13 Noiembrie 2021, 23:59
Data actualizarii: Duminica 14 Noiembrie 2021, 00:08

Franța s-a calificat matematic la Campionatul Mondial din Qatar.

În penultimul meci din Grupa D, Franța a întâlnit-o pe Parc des Princes pe Kazakhstan, iar elevii lui Didier Deschamps nu au avut milă de oaspeți și i-au învins cu un categoric 8-0.

Kylian Mbappe (22 ani) a izbutit în doar 32 de minute prima triplă la echipa națională în doar 32 de minute. Însă starul lui PSG nu s-a oprit aici, a mai înscris o dată în minutul 87, ultima reușită a partidei.

Karim Benzema (34 ani) a arătat și el că este în mare formă și a punctat de două ori în poarta kazacilor, celelalte două goluri fiind marcate de Antoine Griezmann (30 ani), după un penalty pe care tot el l-a obținut, și Adrian Rabiot (26 ani), cu o lovitură puternică de cap dintr-un corner.

Astfel, naționala lui Didier Deschamps și-a asigurat matematic prezența la Campionatul Mondial din Qatar, cu 15 puncte după 7 meciuri în Grupa D.