PSG clermont kylian mbappe Lionel Messi Neymar Franta
Data publicarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 00:03
Data actualizarii: Duminica 10 Aprilie 2022, 00:04

Paris Saint-Germain a obținut o victorie clară pe terenul lui Clermont, scor 6-1, în runda cu numărul 31 din Ligue 1.

Rămasă implicată doar în Ligue 1, după eliminarea din Liga Campionilor, PSG este foarte aproape de titlu. Formația lui Mauricio Pochettino a făcut un nou pe terenul lui Clermont, într-un meci în care tripleta ofensivă formată din Mbappe, Messi și Neymar a fost la înălțime.

Clermont - PSG 1-6. Messi, Neymar și Mbappe, la înălțime

Golurile lui PSG au fost marcate de Neymar (6', 71'- penalty, 83') și Kylian Mbappe (19', 74', 80'). Lionel Messi a pasat decisiv la trei dintre reușite, o dată pentru brazilian și de două ori pentru francez.

Pentru Clermont a înscris Dossou, în minutul 42, când stabilea scorul pauzei, 2-1 pentru PSG.

Grație triplei din acest meci, Kylian Mbappe a revenit pe primul loc în clasamentul golgheterilor din Ligue 1, cu 20 de reușite, depășindu-l astfel pe atacantul lui AS Monaco, Wissam Ben Yedder.

Neymar, care a reușit o dublă în precedentul meci al lui PSG, contra lui Lorient, scor 5-1, are acum 10 goluri marcate în acest sezon, toate în Ligue 1, în timp ce Lionel Messi rămâne doar cu cele trei reușite din campionat, dar cu 14 assist-uri.

În urma acestei victorii, PSG a ajuns la 71 de puncte în 31 de meciuri, cu 15 lungimi peste Rennes și Olympique Marseille. În runda următoare, parizienii vor avea derby-ul cu OM, de pe teren propriu.