Lyon nu mai sperie pe nimeni in Franta! Nantes 2-1 Lyon

Data publicarii: Duminica 07 Decembrie 2008, 12:10
Data actualizarii: Duminica 07 Decembrie 2008, 12:16

Lyon nu mai sperie pe nimeni in Franta! Campioana din ultimii 7 ani a uitat sa castige - Lyon a ajuns la 3 meciuri consecutive fara victorie in Ligue 1, dupa 1-2 la Nantes.

Keseru n-a fost nici macar rezerva la Nantes in cel mai important succes al sezonului.
Dupa prima repriza, nimic nu anunta dezastrul lui Lyon - echipa lui Claude Puel a intrat in avantaj la cabine dupa golul lui Piquionne din minutul 44.

Repriza a 2-a a fost a croatului Klasnici - omul care nu a renuntat la fotbal nici dupa 2 transplanturi de rinichi a egalat in minutul 60, la doar un minut dupa ce a intrat pe teren.

Acelasi Klasnic a adus victoria lui Nantes din penalty, in minutul 89 si a declansat nebunia in tribune. Lyon pierde teren in Franta - a ramas lider dar Marseille e la doar 3 puncte in spate. Rennes si Bordeaux sunt pe locurile 3 si 4.

S-a spart ghinionul lui Marseille - echipa lui Eric Gerets a reusit prima victorie in campionatul Frantei din ultimele 4 etape, 2-1 cu Nice.

Marseille a inceput meciul in forta - in minutul 4, Zenden a luat bara la tinta. Marseille a fost ajutata sa deschida scorul de capitanul lui Nice - Echouafni si-a bagat-o singur in poarta. Mamadou Niang a dus scorul la 2-0 pentru Marseille - din penalty-ul scos de Valbuena la ultima faza a primei reprize.

Nice a redus din diferenta imediat dupa reluarea jocului - Habib Bamogo a trimis direct la vinclu de la 16 metri. Mamadou Niang a dat-o si el in bara in minutul 56 iar

Nice putea sa dea lovitura in prelungirile meciului - Ben Saada a trimis in transversala, dar Mandanda a avut noroc: mingea a cazut chiar pe linia portii si meciul s-a terminat 2-1 pentru Marseille