FOTO ȘI VIDEO Leo Messi, ce spectacol! Gol superb pentru PSG în prima etapă din Ligue 1

Lionel Messi clermont Ligue 1 PSG Franta
Data publicarii: Duminica 07 August 2022, 00:03
Data actualizarii: Duminica 07 August 2022, 00:06

Paris Saint-Germain a obținut o victorie clară în prima etapă din Ligue 1, contra lui Clermont, scor 5-0.

Campioana Franței a deschis scorul după doar 9 minute. După o centrare din flancul stâng, Messi a șters mingea, care a ajuns la Neymar, iar brazilianul a înscris cu un șut din marginea careului.

Lionel Messi, gol spectaculos în Clermont - PSG 0-5

PSG a făcut 2-0 în minutul 26. După o eroare în defensiva lui Clermont și un contraatac rapid al oaspeților, Achraf Hakimi a finalizat cu gol. Scorul pauzei a fost stabilit de Marquinhos, în minutul 38, cu o lovitură de cap, după o centrare din lovitură liberă a lui Neymar.

Pe finalul meciului, Leo Messi și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Mai întâi, argentinianul a punctat în minutul 80, cu o execuție simplă din careu, după o combinație cu Neymar.

Messi a reușit golul serii în minutul 86, când a stabilit și scorul final, 5-0 pentru PSG. Argentinianul a primit o centrare de la Neymar, a oprit mingea pe piept și a reluat spectaculos pe spate, lobându-l pe goalkeeper-ul lui Clermont.

Pentru Messi este deja al treilea gol marcat în acest sezon. El a punctat și în Supercupa Franței, contra lui Nantes, scor 4-0.

Pentru PSG urmează meciul cu Montpellier, din a doua etapă a Ligue 1, programat sâmbătă, 13 august, de la ora 22:00.