Kylian Mbappe a primit verdictul după accidentare! Cât va lipsi starul lui PSG

kylian mbappe PSG Franta
Data publicarii: Joi 28 Septembrie 2023, 10:30
Data actualizarii: Joi 28 Septembrie 2023, 10:29

Kylian Mbappe (24 de ani), starul lui Paris Saint-Germain, a suferit o accidentare în derby-ul cu Olympique Marseille (4-0), disputat duminică, în Ligue 1.

Kylian Mbappe a acuzat primele probleme medicale în minutul 7, când a fost faultat în marginea careului advers de Leonardo Balerdi. Mbappe a ieșit la marginea terenului și a cerut intervenția staff-ului medical.

Kylian Mbappe ratează următorul meci al lui PSG

Starul francez a revenit șchiopătând pe teren, acuzând dureri la glezna stângă, iar în minutul 14 a cerut să fie schimbat.

L'Equipe scrie că Mbappe a suferit o accidentare ușoară la nivelul ligamentelor gleznei stângi și va rata meciul cu Clermont, programat sâmbătă, în Ligue 1. În acest fel, PSG își dorește să îl protejeze pe atacantul care a înscris deja 8 goluri în actuala stagiune.

Mbappe ar urma să fie 100% apt pentru duelul cu Newcastle, din grupele Ligii Campionilor, miercuri, 4 octombrie, de la ora 22:00.

Pentru Kylian Mbappe, meciul cu Olympique Marseille a fost primul din acest sezon în care a jucat și nu a înscris. Atacantul are 8 goluri marcate în primele 5 jocuri din actuala stagiune.

Fară Kylian Mbappe, PSG a demolat-o pe Olympique Marseille!

Paris Saint-Germain a dispus duminică, pe teren propriu, scor 4-0, de formaţia Olympique Marseille, în etapa a şasea din Ligue 1.

Cu Kylian Mbappe titular și ieșit accidentat în minutul 32, PSG s-a impus cu 4-0, după o primă repriză în care a marcat de două ori – prin Hakimi (min. 8) şi Kolo Muani (min. 37).

Imediat după reluare, Goncalo Ramos a majorat scorul la 3-0, în minutul 47. Parizienii au închis tabela în minutul 89, prin acelaşi Goncalo Ramos, cel care intrase în locul lui Kylian Mbappe.

În clasament, PSG este pe locul 3 cu 11 puncte, în timp ce Olympique Marseille ocupă poziţia a 7-a, cu 9 puncte.