Gestul care anunță ruptura din vestiar?! Neymar a apreciat o postare care susținea că „Mbappe e patronul lui PSG”

Paris Saint-Germain kylian mbappe Neymar Franta
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 14 August 2022, 13:24
Data actualizarii: Duminica 14 August 2022, 13:27

Paris Saint-Germain a jucat cu Montpellier în a doua etapă din Ligue 1 și s-a impus cu scorul de 5-2.

Campioana Franței are un start de sezon excelent, având două victorii în care a înscris câte cinci goluri. Meciul a readus în prim-plan tripleta MNM, care joacă împreună, într-un meci oficial, pentru prima dată în acest sezon, după ce Kylian Mbappe a ratat primele două partide.

Atacantul francez a avut ocazia de a deschide scorul pe Parc des Princes, însă a ratat un penalty. Ulterior, Sacko și-a trimis balonul în propria poartă, iar apoi Neymar a reușit să dubleze avantajul echipei sale cu un gol din penalty. Brazilianul a mai marcat o dată în startul reprizei secunde, iar Mbappe a avut ocazia să își ia „revanșa” cu un gol marcat în minutul 69.

Tabela de marcaj a fost închisă de Renato Sanches, care a marcat la un minut după intrarea în teren.

Neymar a apreciat postări în care Kylian Mbappe e criticat

Kylian Mbappe nu a părut în apele lui pe durata desfășurării partidei, iar la un moment dat a fost surprins având o răbufnire, după ce Vitinha a ales să îi paseze lui Leo Messi în timpul unui contraatac. Fanii au reacționat după partida de pe Parc des Princes, în special după ce atacantul francez a ratat un penalty, iar Neymar nu a avut probleme în a transforma lovitura de pedeapsă.

După meci, Christophe Galtier a spus că penalty-urile s-au executat în ordinea marcatorilor, iar cel care este delegat să bată primul este Kylian Mbappe. Declarația a stârnit indignare pentru fanii lui Neymar, care au răbufnit pe rețelele de socializare. Ce a surprins însă a fost faptul că brazilianul a apreciat două comentarii în care atacantul de 23 de ani este discreditat.

Despre Mbappe s-a spus că a primit mai multă „putere” la Paris Saint-Germain pentru a fi convins să semneze un nou contract, iar fanii lui Neymar au acuzat acest lucru.

„Acum e oficial, Mbappe este cel care execută penalty-urile la PSG. În mod clar e o chestie contractuală, pentru că niciun club din lume, care îl are pe Neymar, nu îl lasă să fie al doilea executant, niciunul! Se pare că din cauza contractului, Mbappe este patronul lui PSG”, a scris un fan pe Twitter, iar Neymar a apreciat postarea.

„Astăzi, în meciul lui PSG, Neymar a înscris și a UMILIT portarul (încă o dată) la penalty-uri. Mbappe, pe de altă parte, a executat FOARTE prost și a ratat. După meci, antrenorul a spus că Mbappe va fi executantul principal în acest sezon. O absurditate!”, a fost cel de-al doilea comentariu apreciat de Neymar.