psg - montpellier PSG Franta Neymar
Data publicarii: Duminica 14 August 2022, 09:04
Data actualizarii: Duminica 14 August 2022, 09:07

PSG a câștigat categoric meciul cu Montpellier, scor 5-2, din cadrul etapei a doua din Ligue 1.

Parizienii puteau deschide scorul în minutul 23, prin Kylian Mbappe, dar golgheterul din sezonul trecut al ehipei a ratat lovitura de la 11 metri. Scorul a fost deschis în minutul 39, printr-un autogol marcat de Sacko.

PSG, victorie clară cu Montpellier, scor 5-2

Neymar a punctat din penalty patru minute mai târziu, iar PSG a intrat cu 2-0 la pauză. Același Neymar a dus scorul la 3-0 în partea secundă.

• Neymar

Khazri a înscris primul gol al lui Montpellier, în minutul 58, iar Mbappe a punctat pentru 4-1 în minutul 69. Renato Sanches și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 87, urmând ca Tchato, de la Montpellier, să puncteze pentru scorul final, 5-2.

Cu șase puncte după primele două etape, PSG ocupă primul loc în Ligue 1. Este a doua etapă în care campioana Franței reușește să marcheze cinci goluri, după ce în runda precedentă a învins-o pe Clermont în deplasare, scor 5-0.

În următoarea etapă, PSG se va deplasa pe terenul celor de la Lille.