Luis Openda clermont Lens Ligue 1 Franta
Data publicarii: Duminica 12 Martie 2023, 18:30
Data actualizarii: Duminica 12 Martie 2023, 18:29

S-a scris istorie în meciul Clermont - Lens 0-4, primul de duminică din runda cu numărul 27 a Ligue 1.

Internaţionalul belgian Lois Openda, atacantul echipei Racing Lens, a reuşit cel mai rapid hat-trick din ultimele 50 de sezoane în campionatul de fotbal al Franţei, duminică, în cursul meciului câştigat în deplasare, cu scorul de 4-0, în faţa formaţiei Clermont Foot, informează presa franceză.

Luis Openda, cel mai rapid hat-trick din Ligue 1 în ultimii 50 de ani

Openda a înscris de trei ori într-un interval de patru minute şi 30 de secunde, între minutele 31 şi 35, în prima repriză a partidei de la Clermont-Ferrand.

Oaspeţii au punctat încă o dată în repriza secundă, prin francezul Alexis Claude-Maurice (76).

În vârstă de 23 de ani, Lois Openda a semnat cu Racing Lens în iulie 2022, după ce a evoluat anterior la formaţiile FC Bruges şi Vitesse Arnhem. El a îmbrăcat de şase ori tricoul primei reprezentative a Belgiei.