VIDEO Doamnelor și domnilor, Kylian Mbappe! 90 de minute la PSG, un penalty scos și ratat, plus golul calificării în finala Cupei

kylian mbappe Cupa Frantei Olympique Lyon PSG Rennes Franta
Data publicarii: Joi 04 Aprilie 2024, 08:48
Data actualizarii: Joi 04 Aprilie 2024, 09:25

Finala Coupe de France se va disputa pe 25 mai între Paris Saint-Germain și Olympique Lyon.

Kylian Mbappe a fost MVP în semifinala PSG - Rennes 1-0 din Cupa Franței, disputată miercuri seara.

Starul care se pregătește de plecarea la Real Madrid cu un event în Franța a calificat-o pe Paris Saint-Germain în finală după un gol pe contraatac marcat în minutul 40.

Cu trei minute înainte, Mbappe ratase o lovitură de la 11 metri obținută tot de el.

Starul francez a jucat toate cele 90 de minute cu Rennes, iar pentru PSG urmează finala cu Olympique Lyon, de pe 25 mai.

Mesajul cu subînțeles transmis de Brigitte Macron lui Kylian Mbappe

După cinci sezoane petrecute la campioana din Ligue 1, Kylian Mbappe a decis să plece de la PSG, șansele cele mai mari sunt să semneze cu Real Madrid, grupare care și-l dorește de mai mulți ani.

Publicația L'Equipe a dezvăluit că liderul din La Liga este dispusă să-i ofere între 2,5 și 3 milioane de euro pe lună, ceea ce înseamnă o remunerație anuală între 30 și 36 milioane de euro.

În aceste condiții, Kylian Mbappe ar deveni cel mai bine plătit jucător de la Real Madrid, în condițiile în care Vinicius Jr. și Jude Bellingham primesc în jur de 20 de milioane anual.

Prezentă la un eveniment, Brigitte Macron, Prima Doamnă a Franței, a fost întrebată despre posibila absență a lui Kylian Mbappe de la Jocurile Olimpice de la Paris.

"În primul rând, lui Kylian îi spun mulțumesc. Pentru tot ceea ce ne-a oferit și pentru ce ne va oferi de acum încolo. Deci, un mare mulțumesc. Este un mare campion și suntem mândri să-l avem", a spus Brigitte Macron.