FOTO Benjamin Mendy, primul meci oficial după doi ani! Fundașul acuzat de viol a fost ”talisman” pentru noua echipă

Franta
Data publicarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 19:26
Data actualizarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 19:29

Benjamin Mendy, care a fost achitat în luna iulie în cazul unui proces în care a fost acuzat de viol, a jucat primul meci oficial, după o pauză de mai bine de doi ani!

Fundașul stânga, în vârstă de 29 de ani, născut în Franța, la Longjumeau, dar care are și cetățenie senegaleză, a debutat pentru echipa cu care a semnat în vara trecută, Lorient, din Ligue 1. Partida în care și-a făcut apariția a avut loc duminică, în etapa a 5-a din prima ligă franceză, cu AS Monaco, pe teren propriu, terminată la egalitate, scor 2-2.

Benjamin Mendy a fost trimis pe teren de antrenorul Regis Le Bris în minutul 71, când l-a înlocuit pe apărătorul Vincent Le Goff. Golul de 2-2 a fost marcat de Lorient cu Mendy pe teren, pentru că reușita egalizatoare a picat în minutul șapte al prelungirilor, prin mijlocașul Romain Faivre.

Benjamin Mendy a debutat pentru Lorient și a purtat noroc

Lorient este pe locul 11 în Ligue 1, cu 6 puncte, având o victorie, trei remize și un eșec în primele cinci runde din noul sezon de Ligue 1.aaaa

Benjamin Mendy, îndepărtat de la Manchester City după scandalul sexual imens în care a fost implicat, nu a continuat în Premier League, unde era legitimat din vara lui 2017, deși a fost achitat de toate acuzațiile de viol aduse.

La jumătatea lunii iulie, campionul mondial cu naționala Franței (2018) a fost prezentat oficial de FC Lorient, din Ligue 1, cu care a semnat pe două sezoane.

Benjamin Mendy a plecat de la Manchester City din cauza scandalului

Acum, duminică, 17 septembrie, Benjamin Mendy a disputat primul meci oficial după o pauză de mai bine de doi ani. Ultima sa partidă data din august 2021, dintr-un duel al Manchester City cu Tottenham, iar la 11 zile după începea investigația pentru cazul de viol.

Fostul fotbalist al echipei Manchester City, Benjamin Mendy, a fost găsit nevinovat de o acuzaţie de viol şi una de tentativă de viol de către un tribunal britanic cu câteva zile înainte să semneze cu Lorient.

În ianuarie, Mendy a fost găsit nevinovat de şase capete de acuzare de viol şi unul de agresiune sexuală. Procesul a avut loc la Chester Crown Court, iar Manchester Evening News a relatat că Mendy a plâns după ce s-a citit verdictul.

"Benjamin Mendy ar dori să le mulţumească membrilor juriului pentru că s-au concentrat pe dovezile din acest proces, mai degrabă decât pe zvonurile şi insinuările care au urmărit acest caz încă de la început", declara avocatul lui Mendy într-un comunicat. “Este a doua oară când domnul Mendy a fost judecat şi găsit nevinovat de un juriu.