AS Monaco - Auxerre 3-2. O nouă înfrângere pentru Ionuț Radu în campionatul Franței

AS Monaco - Auxerre Auxerre Ionut Radu Franta
Data publicarii: Miercuri 01 Februarie 2023, 23:54
Data actualizarii: Miercuri 01 Februarie 2023, 23:56

Auxerre, cu Ionuț Radu integralist, a pierdut din nou în campionatul Franței, scor 3-2 cu AS Monaco.

Portarul român a primit două goluri în prima repriză. Mai întâi, vedeta Wissam Ben Yedder a înscris în minutul 11, iar Eliesse Ben Seghir a dus scorul la 2-0 în minutul 30.

Ionuț Radu, o nouă înfrângere la Auxerre

Auxerre a revenit în jos în partea secundă. Matthis Abline a redus din diferență, dar Monaco a reușit să înscrie din nou, prin Breel Embolo, în minutul 82. Scorul final a fost stabilit de oaspeți. Nuno Da Costa a punctat pentru 3-2 în minutul 84.

Situația se complică pentru Ionuț Radu în campionatul Franței. Auxerre rămâne pe penultimul loc, cu 13 puncte și cu înfrângeri pe linie, și este la șase puncte distanță de salvarea de la retrogradare, după 21 de etape.

În următoarea rundă, Auxerre va primi vizita celor de la Reims, echipă care ocupă locul 11 și este neînvinsă în ultimele 12 partide.

A fost al dolea meci pentru Radu la Auxerre, după cel cu Montpellier, pierdut cu 0-2.