Debut cu stângul pentru Ionuț Radu în poarta celor de la Auxerre. Câte goluri a încasat românul

Ionut Radu aj auxerre stranieri Stranieri Ionuț Radu
Data publicarii: Duminica 29 Ianuarie 2023, 18:40
Data actualizarii: Duminica 29 Ianuarie 2023, 18:39

Goalkeeperul a fost trimis de Inter sub formă de împrumut la AJ Auxerre în Ligue 1.

Ionuț Radu a fost prezentat miercuri, 25 ianuarie, la AJ Auxerre. Cotat la 3.5 milioane de euro, potrivit site-urilor de specialitate, goalkeeperul român și-a și făcut debutul în poarta noului club.

Însă, un debut cu stângul. Auxerre a primit vizita celor de la Montpellier în etapa cu numărul 20 din Ligue 1 și a pierdut cu 0-2 în cele din urmă, într-un meci în care echipa a avut 58% posesie, conform statisticilor oferite de FlashScore.

Primul gol încasat de Ionuț Radu a venit în partea a doua a jocului, când Christopher Jullien i-a pasat decisiv lui Stephy Mavididi, iar englezul nu a stat pe gânduri și l-a executat pe portarul român.

În minutul 80, Mavididi Stephy l-a mai pedepsit o dată pe Ionuț Radu și a dus scorul la 2-0 în favoarea formației sale. Tabela a rămas nemodificată până la finalul celor 90 de minute, iar Auxerre a pierdut primul duel cu portarul român în lot.

Ce a spus antrenorul lui Auxerre despre Ionuț Radu, după primele antrenamente

"Am avut ocazia să-l semnăm pe Radu. Este un internațional care a jucat meciuri la Inter și are experiență la cel mai înalt nivel, în Serie A”, a spus Christophe Pelissier, antrenorul lui Auxerre, citat de Internews.

Portarul a bifat apariții de-a lungul carierei sale fotbalistice pentru FCSB, Dinamo, Pergoletesse, Inter, Avellino, Genoa, Parma, Cremonese, iar acum este legitimat la AJ Auxerre.