„Cele mai bune cifre!” Ilie Dumitrescu știe unde s-a făcut diferența în meciul Rapid - Farul

Ilie Dumitrescu Farul Constanta Rapid Fotbal intern Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Vineri 15 Martie 2024, 22:56
Data actualizarii: Vineri 15 Martie 2024, 23:49

Înfrângere pentru Rapid în prima etapă din play-off-ul Superligii, scor 1-2, cu Farul Constanța.

Ilie Dumitrescu este de părere că Rapid a capitulat în Giulești, deoarece nu a știut cum să se apere în fața atacurilor în profunzime venite din partea Farului.

„Nu există meci pregătit de Hagi să nu joace la victorie. Să nu uităm că echipa asta a câștigat campionatul cu cifre extraordinare pe jocul ăsta în profunzime. Avea cele mai bune cifre pe atacurile astea în profunzime.

Rapid în seara asta a fost expusă, pentru că jocul ăsta în profunzime al Farului... este o echipă lucrată. Rapid este extrem de periculoasă când adversarul atacă pozițional”, a spus Ilie Dumitrescu la Digisport.

Rapid - Farul 1-2

Grameni l-a găsit excelent pe Munteanu, în minutul 23, iar acesta a deschis scorul cu un șut din prima. Tot Munteanu avea să mai marcheze o dată, în minutul 56, din pasa lui Cojocaru. Rrahmani a redus din diferență în minutul 85 din lovitură de la 11 metri, stabilind rezultatul final, 1-2.

În urma rezultatului de vineri seară, Rapid a ratat ocazia de a se apropia la un singur punct de FCSB, în timp ce Farul a acumulat 25 de puncte, trecând peste Universitatea Craiova în clasament.

Etapa următoare (30.03.2024), Rapid se va deplasa la Craiova, pentru meciul cu Universitatea, în timp ce Farul va primi vizita liderului FCSB.