Sepsi OSK - Universitatea Cluj 0-0 | Se strânge lupta pentru play-off, cinci echipe sunt despărțite de trei puncte

Sepsi OSK Sfantu Gheorghe Superliga Universitatea Cluj Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 25 Februarie 2024, 15:08
Data actualizarii: Duminica 25 Februarie 2024, 15:58

Sepsi Sf. Gheorghe - Universitatea Cluj au încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul din etapa a 27-a din Superliga României.

Sepsi OSK - U Cluj 0-0

Standings provided by Sofascore

Minutul 82 - Sepsi OSK cere o nouă lovitură de pedeapsă după un fault în careu, însă jocul este lăsat să continue.

• Ioan Ovidiu Sabău

Minutul 78 - Ocazie pentru Sepsi OSK! Ștefănescu a centrat în careul oaspeților, dar Gorcea a respins mingea, cu siguranță.

Minutul 53 - Jucătorii de la Sepsi OSK cer lovitură de pedeapsă pentru un posibil henț în careu, însă arbitrul lasă jocul să continue.

Minutul 50 - Ocazie importantă pentru Sepsi OSK! Gazdele au o fază în care trimit periculos mingea de două ori spre poarta lui Gorcea, însă portarul oaspeților are intervenții salvatoare.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 36 - Ocazie pentru U Cluj! Bic a centrat în careu, însă Moldovan a fost pe fază și a prins mingea direct.

Minutul 22 - Ocazie pentru Sepsi OSK! Gazdele au centrat în careu din lovitură liberă, însă Gorcea a fost atent și a reținut mingea fără mari probleme.

A început partida!

Sepsi OSK - U Cluj: echipele de start

Sepsi OSK: Moldovan - Oroian, Ciobotariu, Kecskes, Dumitrescu - Ninaj - Păun, Matei, Rodriguez, Ștefănescu - Safranko

Rezerve: Gedo, Tănasă, Ștefan, Kallaku, Oteliță, Aganovic, Rondon, Varga, Debeljuh, Varga

Antrenor: Bernd Storck

U Cluj: Gorcea - Chipciu, Masoero, Thalisson, Roger - Silaghi, Simion, Bic - Nistor - D. Popa, Anselmo

Rezerve: Iliev, Mitrea, Pițian, Oancea, Grobry, Fossati, Rus, Pănoiu, V, Gheorghe, Roguljic, M. Ilie

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Universitatea Cluj a demonstrat o constanță remarcabilă în meciurile disputate în deplasare, palmaresul ardelenilor consemnând 5 victorii, 6 egaluri și doar 2 înfrângeri în ediția actuală a Superligii.

„Poate fi un meci decisiv pentru un obiectiv mai ambițios. Sepsi e într-o situație delicată, vin după 4 înfrângeri, dar au arătat destul de bine, au dominat. Nu va fi ușor, dar cred că noi am crescut ca ritm, ca formă sportivă și majoritatea jucătorilor arată mult mai bine din punct de vedere fizic. Motivați vom fi, avem experiență, terenul e foarte bun”, a spus Ioan Ovidiu Sabău înaintea meciului cu Sepsi.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - Universitatea Cluj, duminică, 25 februarie, ora 14:00

Sepsi OSK și Universitatea Cluj s-au duelat de doar 3 ori în Superliga, Sepsi OSK obținând 2 victorii, în timp ce Universitatea Cluj s-a impus o singură dată.

Primele două meciuri directe au avut loc în sezonul regulat precedent, ambele fiind câștigate de Sepsi OSK: 1-0 în deplasare și 2-1 pe teren propriu.

„Eu cred că mai avem 10 la sută șanse pentru play-off. Dacă nu câștigăm cu U Cluj, nu mai avem șanse. Nu avem scuze. Dacă ne uităm la cele 4 înfrângeri, putem spune că puteam scoate câte ceva de la fiecare. Nici soarta nu a fost cu noi. Dacă ne uităm la meciurile cu Universitatea Craiova (n.r. - scor 1-3) și Farul (n.r. - scor 0-1), puteam lua câte un punct, minim, din fiecare”, a spus Laszlo Dioszegi, patronul lui Sepsi OSK, înaintea confruntării cu U Cluj.

Ultima confruntare: victorie pentru Universitatea Cluj

Cea mai recentă dispută din Superliga României a avut loc pe 9 octombrie 2023, Universitatea Cluj câștigând cu 1-0, gol marcat de Dan Nistor din penalty.

Înainte confruntării directe, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe ocupă locul zece în clasament, cu 33 de puncte, în timp ce Universitatea Cluj se află pe nouă, cu 34 de puncte.