Pleacă Bergodi de la Rapid după înfrângerea cu Universitatea Craiova? "Acum, după meciul din seara asta"

Cristiano Bergodi Constantin Zotta Rapid Fotbal intern Cristiano Bergodi, antrenor Rapid / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Sambata 30 Martie 2024, 23:36
Data actualizarii: Sambata 30 Martie 2024, 23:39

Rapid a capitulat cu 1-2 în fața Universității Craiova, în etapa cu numărul doi din play-off-ul Superligii, după ce a condus cu scorul de 1-0.

Fostul arbitru Constantin Zotta pune înfrângerea Rapidului în Bănie pe seama deciziilor greșite făcute de Cristiano Bergodi și susține că nu l-ar mira dacă Dan Șucu l-ar da afară în această seară.

Zotta crede că în momentul de față Bergodi nu mai gestionează vestiarul și lasă de înțeles că se impune schimbarea acestuia.

"Eu nu mă mir dacă îl schimbă pe Bergodi. Acum, după meciul din seara asta. Uite, după fazele astea. E clar că nu mai gestionează vestiarul. Și după înfrângeri, din ce vedem în reacțiile lui Papeau și Braun.

Tu, clubul Rapid, trebuie să îi sancționezi pe Papeau și Braun după astfel de reacții. Și sunt doi jucători importanți. Dacă nu se întâmplă ceva acolo, lucrurile iau amploare. Nu e ok nici schimbarea lui Papeau, atât de devreme", a spus Constantin Zotta la Orangesport.

Universitatea Craivoa - Rapid 2-1

După o primă repriză în care nicio echipă nu a reușit să marcheze, giuleștenii au deschis scorul după pauză, în minutul 48.

Lucrurile păreau aranjate în minutul 51 când Houri a fost eliminat pentru al doilea "galben", însă cu un om mai puțin pe teren, oltenii au găsit puterea să întoarcă rezultatul și să marcheze în minutele 59 și 66 prin Baiaram, respectiv Mitriță.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a rămas singură pe locul doi în Superliga, cu 31 de puncte, apropiindu-se la patru puncte de FCSB. De partea cealaltă, Rapid se află pe patru, cu 28 de puncte.

Etapa următoare, Universitatea Craiova o va întâlni pe FCSB, la București, în timp ce Rapid va primi vizita lui CFR Cluj.