Rapid CFR Cluj Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 06 Aprilie 2024, 22:07
Data actualizarii: Sambata 06 Aprilie 2024, 22:16

Rapid nu a avut replică în fața CFR-ului, în prima repriză a duelului de pe stadionul din Giulești.

Bîrligea cu trei reușite și Manea cu una au semnat golurile primei părți a meciului Rapid - CFR Cluj, programat în etapa cu numărul trei din play-off-ul Superligii. A fost 0-4 la pauză.

Evoluația slabă a Rapidului i-a pus serios pe gânduri pe oficialii giuleștenilor, care au fost surprinși în timpul meciului privind în gol.

Căpitanul Cristi Săpunaru și antrenorul Cristiano Bergodi au oferit și ei imagini ale neputinței - vezi GALERIA FOTO.

Rapid – CFR, istoricul întâlnirilor directe

Înainte de duelul de sâmbătă seară, cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 44 de ori, de 21 de ori s-a impus Rapid, de 14 ori a câştigat CFR, iar alte nouă partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Rapid gazdă: 22 de jocuri - 15 succese Rapid - 3 remize - 4 victorii CFR.

Prima dispută a avut loc pe 19 noiembrie 1947, CFR Bucureşti - Ferar 5-1 (B. Marian, I. Lungu - dublă, Filotti, Comşa / Ferenczi 60).

Clujenii nu au mai învins pe prima scenă în deplasare din 17 octombrie 2009, Rapid - CFR 1-4 (antrenori Viorel Hizo / Antonio Conceicao).