Mircea Rednic, apărat de Basarab Paduru după ce UTA Arad a pierdut meciul decisiv cu Dinamo

Mircea Rednic Basarab Paduru UTA Arad Fotbal intern Mircea Rednic / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Sambata 09 Martie 2024, 08:15
Data actualizarii: Sambata 09 Martie 2024, 08:17

UTA Arad a pierdut șansa de a se califica în play-off-ul Superligii după o înfrângere cu 0-1 în fața echipei Dinamo București.

Din articol

Antrenorul echipei arădene, Mircea Rednic, nu a părut prea afectat de rezultat, stârnind controverse.

Cristi Pulhac a fost primul care a acuzat lipsa de implicare a lui Rednic, sugerând că acesta nu era cu gândul la play-off.

Basarab Panduru l-a apărat pe antrenorul lui UTA, spunând că Rednic e liniștit la gândul că în momentul de față echipa sa este departe de retrogradare.

"Cred că e mai bine așa, se gândește și el că e mai bine să privească în jos în clasament. Se gândește că are meci cu Voluntari. Dacă de exemplu câștigă acel meci, a cam terminat-o cu retrogradarea", a spus Panduru la Orangesport.

Dinamo - UTA Arad 1-0

Meciul a debutat cu o întârziere de opt minute din cauza incidentelor dintre suporteri.

Dinamo a reușit să obțină victoria datorită unui gol marcat de Goncalo Gregorio în minutul 20. Portughezul a încscris cu un șut puternic din interiorul careului.

UTA a controlat jocul în repriza secundă și a avut ocazii de a egala, dar portarul lui Dinamo, Adnan Golubovic, a avut o prestație excelentă.

Victoria scoate Dinamo din zona retrogradării directe, în timp ce UTA rămâne pe locul opt în clasament.