Întrebat ce echipe ar vrea să antreneze, Mutu a dat două nume

Data publicarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 08:40
Data actualizarii: Duminica 11 Decembrie 2022, 08:49

Echipa lui Adrian Mutu, Rapid, a jucat sâmbătă la turneului Superbet International Cup, alături de Fiorentina și Borussia Dortmund.

Competiția a fost transmisă în direct de VOYO.

Antrenorul Rapidului a vorbit la finalul turneului despre beneficiile turneului jucat alături de două forțe din cele mai puternice campionate ale lumii. A spus și ce îl așteaptă cu echipa sa de club, Rapid, dar a vorbit și despre planurile sale.

Cel mai bun marcator român din istoria campionatului Italiei a dezvăluit și care sunt cele două echipe pe care vrea să le antreneze.

”Fac pariu că, într-o zi, voi ajunge pe banca naționalei. Ăsta e visul meu: să antrenez naționala și, la nivel de cluburi, Fiorentina”, a spus Mutu, potrivit Digi Sport.

Moment special cu Mutu la Superbet International Cup

Rapid a fost învinsă cu scorul de 3-0 (1-0) de formaţia italiană Fiorentina, sâmbătă, în ultimul meci al turneului amical International Cup de la Bucureşti la care a mai participat şi gruparea Borussia Dortmund.

Cele trei goluri ale întâlnirii au fost marcate de Christian Kouame (minutul 30) şi Marco Benassi (minutul 43 şi 60+1).

Antrenorul echipei Rapid, Adrian Mutu, a primit înaintea partidei cu gruparea Viola din partea managerului general al clubului Fiorentina, Joe Barone, tricoul oficial de joc al grupării italiene inscripţionat cu numele său şi numărul 10. Ca jucător, Mutu a evoluat 5 ani la Fiorentina, marcând 69 de goluri în 143 de meciuri.

În primele două partide ale turneului s-au înregistrat următoarele rezultate: FC Rapid - Borussia Dortmund 1-2 şi Borussia Dortmund - Fiorentina 0-2. Fiorentina a câştigat turneul de la Bucureşti, având două victorii în tot atâtea meciuri disputate.

• Rapid joacă miercuri cu Petrolul, de la ora 19:00.