VIDEO EXCLUSIV Gala Mihai Neșu | Victorie pentru echipa lui Hagi! Aici tot ce s-a întâmplat în duelul de pe Arcul de Triumf

Gala Mihai Neșu mihai nesu Fotbal intern
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 04 Mai 2023, 19:26
Data actualizarii: Joi 04 Mai 2023, 19:36

Naționala României pregătită de Gheorghe Hagi s-a impus în amicalul de gală de pe Arcul de Triumf.

România All Stars - FIFPro Europe 3-2

FINAL!

• Mihai Nesu isi lanseaza prima carte, la 8 ani dupa accidentul care l-a lasat paralizat. Cum se numeste

Min. 67: GOOOOL FIFPro! Gigel Bucur primește perfect între linii de la Charalambous și îl învinge pe Lobonț.

Min. 60: PENALTY pentru România! Daniel Niculae este lovit în interiorul careului, iar Florin Lovin reueștește să înscrie de la punctul cu var.

Min. 56: Dică îi trimite o pasă frumoasă cu călcâiul lui Daniel Niculae, care șutează de la marginea careului, însă portarul respinge.

Min. 44: OCAZIE ROMÂNIA! Dică a inițiat un contraatac al românilor, Neaga primește la marginea careului și șutează peste poartă.

Min. 36: A început a doua repriză!

PAUZĂ

Min. 33: GOOOOL FIFPro! Marios a scăpat pe contraatac, fiind lansat din propria jumătate și l-a învins pe Bogdan Lobonț cu un șut din interiorul careului.

Min. 22: OCAZIE FIFPro! Smolarek a scăpat singur cu Lobonț, a încercat să îl fenteze pe portar, a șutat, dar românul a reușit să respingă cu o paradă.

Min. 11: GOOOOOL ROMÂNIA! Dică a pătruns în careu și i-a trimis lui Cernat, rămas singur cu poarta goală. Fotbalistul a făcut „dubla”.

Min. 9: GOOOOOL ROMÂNIA! Florin Cernat șutează puternic de la distanță și deschide scorul, după ce balonul s-a dus în bară și a intrat în plasă.

Min. 5: OCAZIE ROMÂNIA! Dică șutează cu exteriorul, dar portarul respinge în corner.

Min. 1: A început meciul!

Cum arată echipele de start

România All Stars

Prima repriză: Cernea - Ogăraru, Goian, Lovin, Raț - S. Paraschiv, Petre, Cernat, Boștină - Dică, Dănciulescu
A doua repriză: Lobonț - Maftei, Ghionea, Cânu, P. Marin - B. Pătrașcu, Lovin, Cernat, Neaga - D. Niculae, Dică
Antrenor: Gică Hagi

FIFPro Europe

Prima repriză: Mucha - Hulubei, Hanstveit, Urbano, Rada - Klimavicius, Marios - Smolarek, Paiva, Pires - Aganzo
A doua repriză: Blazic - Didic, Kumbeu, Poedica - Stassin, Marios - Mamo, Autio, Charalambous - G. Bucur, Maris
Antrenor: Spiros Neofytides

Declarația lui Gheorghe Hagi înainte de meci

„Avem multă experiență, știu să joace, a fost simplu în seara asta. Suntem aici pentru Mihai, e un lucru extraordinar ce face, atâta putere și voință pe care le are, suntem alături de el. Calitate multă, jucători foarte buni, se cunosc între ei, sper ca publicul să se bucure de ei.

Totul e pentru Mihai. Le mulțumim”, a declarat Gheorghe Hagi înainte de meci.

Asociaţia Fotbaliştilor Amatori şi Nonamatori din România (AFAN) organizează la 4 mai (ora 18:00), pe Stadionul Arcul de Triumf din Capitală, un meci caritabil în beneficiul Fundaţiei Mihai Neşu, între o selecţionată alcătuită din foşti mari fotbalişti români şi o selecţionată FIFPro Europe, informează sindicatul într-un comunicat publicat pe site-ul oficial.

Gala Mihai Neșu e LIVE pe Pro Arena și VOYO (joi, de la 18:00)

"Cu ocazia desfăşurării Congresului General FIFPro (Divizia Europa), avem plăcerea de a anunţa, în cadrul evenimentului 'Gala Mihai Neşu', meciul caritabil dintre România AFAN All-Stars şi FIFPro Europe, organizat cu scopul de a strânge fonduri pentru finalizarea complexului de recuperare neuromotorie 'Sfântul Nectarie' din Oradea.

Organizată de către AFAN şi FIFPro, în colaborare cu Durby Sports Marketing şi cu sprijinul Fundaţiei Mihai Neşu, partida va avea două reprize a câte 35 de minute şi se va desfăşura în data de 4 mai 2023, de la ora 18:00, pe stadionul Arcul de Triumf. Printre participanţii la eveniment se numără foşti jucători importanţi, care s-au angajat să sprijine această cauză nobilă", se arată în comunicatul citat.

Robert Pires, la Gala Mihai Neșu

Printre fotbaliştii români care vor juca se numără Bogdan Lobonţ, Răzvan Raţ, Dorin Goian, Lucian Sânmărtean, Daniel Niculae, Nicolae Dică sau Ionel Dănciulescu, iar în selecţionata internaţională vor evolua foşti mari jucători precum Vladimir Smicer, Robert Pires, Georgios Karagounis, precum şi actualul antrenor al echipei FCSB, Elias Charalambous.

Jucătorii care vor evolua pentru cele două echipe în partida caritabilă din 4 mai sunt:

Echipa României All Stars: Bogdan Lobonţ, Cornel Cernea - portari, Răzvan Raţ, Petre Marin, Dorin Goian, Cosmin Moţi, Sorin Ghionea, Gabriel Cînu, Vasile Maftei, George Ogăraru, Florin Lovin, Ovidiu Petre, Sorin Paraschiv, Cătălin Munteanu, Gabriel Boştină, Adrian Neaga, Florin Cernat, Lucian Sânmărtean, Daniel Niculae, Nicolae Dică, Daniel Oprita, Ionel Dănciulescu.

Echipa FIFPro Europe: Jan Mucha, Srdjan Blazic, Mirko Poledica, Sebastien Stassin, Ionuţ Rada, Carlo Mamo, Emilian Hulubei, Arunas Klimavicius, Erlend Hanstveit, Vladimir Smicer, Aldin Didic, Euzebiusz Smolarek, David Aganzo, Gigel Bucur, Robert Pires, Marios Christodoulou, Marios Demetriou, Pance Kumbev, Orlando Urbano, Pano Autio, Joao Paiva, Georgios Karagounis, Elias Charalambous.

Accesul la partida caritabilă se va face pe bază de bilet, care poate fi cumpărat de pe eventim.ro, accesând următorul link: https://www.eventim.ro/ro/bilete/gala-mihai-nesu-bucuresti-stadionul-national-de-rugby-arcul-triumf-608546/event.html. Banii de pe fiecare bilet achiziţionat vor fi donaţi către Fundaţia Mihai Neşu, care are drept scop ajutarea copiilor şi a tinerilor cu dizabilităţi, oferindu-le şansa de a-şi îndeplini visurile şi aspiraţiile în viaţă.