VIDEO Echipa unui român a descoperit „magia” și e aproape de titlu: condusă în minutul 90, a bătut la două goluri diferență

Sparta Praga Cehia florin nita Slavia Praga Fotbal extern
Ionuț Axinescu
Data publicarii: Marti 02 Mai 2023, 08:06
Data actualizarii: Marti 02 Mai 2023, 08:07

Formația din Praga și-a făcut un obicei din a marcat după minutul 100.

Sparta Praga, echipa de care aparține portarul român Florin Niță, este lider în campionatul din Cehia la finalul sezonului regulat. Înaintea celor cinci etape din play-off, Sparta, care nu a mai cucerit titlul din 2014, are 68 de puncte, cu două mai multe decât rivala Slavia.

Sezonul excelent al Spartei se datorează și finalurilor uluitoare de meci făcute de trupa antrenată de danezul Brian Priske. Doar în ultimele două runde, Sparta a marcat de fiecare dată în minutul 90+14!

Sparta Praga, victorie cu 3-1 după ce era condusă în minutul 90

În runda de la finalul săptămânii, Sparta Praga a jucat în deplasare cu Slovan Liberec și a fost condusă cu 1-0 până în minutul 90. A câștigat însă cu 3-1, la capătul unui meci în care gazdele au acuzat vehement arbitrajul.

Australianul Awer Mabil, împrumutat de la Cádiz, a egalat în minutul 90, din penalty. Tot Mabil și tot din lovitură de la 11 metri i-a dus pe praghezi în avantaj, în minutul 90+11. Jan Kuchta a făcut 3-1 în minutul 90+14 și Sparta pornește play-off-ul de pe prima poziție. Ceea ce înseamnă că va juca marele derby, cu Slavia, pe propriul teren.

Echipa lui Priske a câștigat la fel de dramatic și pe 26 aprilie, în derby-ul cu Viktoria Plzen. Sparta a fost condusă, a egalat la finalul primei reprize, iar victoria a venit în același minut cu noroc, 90+14! Tot din penalty, unul transformat de această dată de căpitanul Ladislav Krejčí.

La fel ca și cei de la Slovan Liberec, staff-ul lui Plzen, echipă care a încheiat sezonul regulat pe poziția a treia, a contestat dur prestația arbitrilor, în special acordarea loviturii de la 11 metri din final. De altfel, Sparta Praga e lider și în clasamentul penalty-urilor primite în acest campionat: 9!

Sparta Praga, „regina” finalurilor de meci: rivala Slavia a pățit-o și ea

Sparta Praga i-a „servit” specialitatea casei și concitadinei Slavia, în derby-ul Cehiei. Pe 15 aprilie, cele două rivale au încheiat la egalitate, 3-3. Slavia a condus de trei ori, dar a fost de fiecare dată egalată.

Golul de 3-3 a venit în minutul 90+3, o reușită în proprie poartă a lui Aiham Ousou, fundașul suedez al Slaviei. Cele două mari cluburi din Praga se vor bate la titlu și, pe deasupra, își vor disputa și finala Cupei Cehiei, pe 3 mai.

Împrumutat la Pardubice la începutul lui 2023, unde se luptă să evite retrogradarea, Florin Niță nu a prins niciun meci pentru Sparta Praga în acest sezon. Contractul portarului român cu praghezii expiră la finalul acestei stagiuni.

De-a lungul anilor, la Sparta Praga au jucat alți trei fotbaliști români: Alex Chipciu, Nicolae Stanciu și Bogdan Vătăjelu.

• 4,5 milioane de euro este cota lui Ladislav Krejci, cel mai valoros jucător al Spartei Praga.
  • 15 goluri au marcat Jan Kuchta și Tomas Cvancara în acest sezon, golgheterii Spartei.
  • 33 de titluri de campioană națională a câștigat gruparea pragheză în istorie.