Vlad Mihalcea FC Brasov FCSB Gigi Becali Mirel Radoi Fotbal intern
Data publicarii: Marti 05 Aprilie 2022, 09:16
Data actualizarii: Marti 05 Aprilie 2022, 09:23

Vlad Mihalcea a fost adus la Steaua/FCSB de Mirel Rădoi, pe atunci antrenorul echipei, dar nu a confirmat și acum evoluează în Liga 2, la FC Brașov.

Fosta mare speranță Vlad Mihalcea a ajuns, la 23 de ani, să evolueze pentru divizionara secundă FC Brașov, după ce în 2015, când s-a transferat la Steaua/FCSB, patronul Gigi Becali îi fixase o clauză de reziliere a contractului în valoare de 50 de milioane de euro!

În ultima partidă pentru Brașov, 3-4 acasă cu Gloria Buzău în play-off-ul din Liga 2, Mihalcea a intrat în minutul 78, la scorul de 1-3, și a reușit performanța de a înscrie două goluri într-un interval de doar două minute (85-87). Oaspeții au obținut însă în cele din urmă victoria, cu un gol marcat în prelungirile întâlnirii.

Mihalcea are doar 6 meciuri în Liga 1 pentru FCSB

Adus în iunie 2015 la echipa lui Gigi Becali, antrenată atunci de Mirel Rădoi, mijlocașul ofensiv a bifat doar șase prezențe în Liga 1 pentru FCSB.

A fost împrumutat la ACS Poli Timișoara și Academica Clinceni (pe atunci, în Liga 2) și, după alte trei experiențe nereușite (FC Voluntari, ”U” Cluj și Aerostar Bacău), a revenit vara trecută în orașul natal, la noul FC Brașov.

În acest sezon din divizia secundă, Mihalcea a evoluat în 18 partide pentru brașoveni, a fost de 7 ori titular și a marcat 4 goluri.