De ”perla” lui Hagi s-a ales praful! Fotbalistul a jucat doar două minute în acest sezon la liderul campionatului

Alexandru matan Columbus Crew Gheorghe Hagi MLS Viitorul Constanta Stranieri
Data publicarii: Duminica 13 Martie 2022, 11:30
Data actualizarii: Duminica 13 Martie 2022, 11:31

Mijlocașul a plecat de la fosta Viitorul Constanța în urmă cu exact un an, în martie 2021, clubul din Liga 1 primind 1,5 milioane de euro în urma transferului.

Alexandru Mățan (22 de ani), cândva marea speranță a fotbalului românesc de la Viitorul lui Gheorghe Hagi (actuala Farul Constanța), a fost trecut pe linie moartă în America de cei de la Columbus Crew.

Formația românului este lider în acest sezon din MLS, după primele trei meciuri disputate în cadrul Conferinței de Est, dar Mățan nu a bifat decât două minute, într-un 4-0 acasă cu Vancouver Whitecaps.

A fost om de bază la Under 21 în ultima campanie a naționalei de tineret

Rămas pe banca de rezerve în celelalte partide ale sezonului, mijlocașul ofensiv a pierdut și orice contact cu echipa națională a României, după ce s-a numărat printre oamenii de bază la Under 21 în ultima campanie a reprezentativei de tineret.

Mățan a ajuns la Columbus Crew în urmă cu un an, în martie 2021, Viitorul lui Hagi primind aproximativ 1,5 milioane de euro în urma transferului.

Românul nu a strălucit nici în primul sezon la americani: a fost doar de nouă ori titular în 28 de partide jucate în Major League Soccer și nu a marcat niciun gol.