FCU Craiova - Academica Clinceni 4-0. Oltenii s-au distrat cu penultima clasată și sunt aproape de îndeplinirea obiectivului

fcu craiova - academica clinceni Nicolo Napoli Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 17 Aprilie 2022, 16:59
Data actualizarii: Duminica 17 Aprilie 2022, 16:58

FCU Craiova a învins Academica Clinceni, scor 4-0, în runda a cincea din play-out-ul Ligii 1.

Oltenii și-au făcut meciul simplu încă din start, Baeten reușind să deschidă scorul în minutul 8, iar Bauza să stabileasc scorul pauzei cu 10 minute înainte de finalul primului act. Echipa lui Nicolo Napoli a continuat să domine și în partea secundă, iar Van Durmen și Ondaan au înscris și ei în ultimele cinci minute ale jocului.

Grație acestei victorii, FC U Craiova a urcat pe locul 10, cu 28 de puncte, la șase lungimi peste prima poziție care duce la baraj. De partea cealaltă, Academica Clinceni, fără șut pe poartă în meciul cu Bănie, rămâne doar cu un punct după numeroasele depunctări și este ca și retrogradată.

FCU Craiova - Academica Clinceni 4-0 (Baeten '8, Bauza '35, Van Durmen 86, Ondaan 88)

Minutul 90+2: Final! FCU Craiova - Academica Clinceni 4-0

Minutul 88: GOL FCU Craiova! Ondaan marchează și el, după o pasă excelentă în careu a lui Marquet.

Minutul 86: GOL FCU Craiova! Benjamin Van Durmen înscrie din apropierea careului mic, după o centrare a lui Ondaan și un luft al lui Bălan.

Start în repriza secundă!

PAUZĂ în FCU Craiova - Academica Clinceni 2-0

Min.35 GOOOOL FCU Craiova! Bauza majorează diferența după ce îl păcălește pe Andrei Ureche. În urma unui un-doi rapid cu Van Durmen, sud-americanul a pătruns în viteză și l-a culcat pe goalkeeper-ul Academicii.

Min.8 GOOOOL FCU Craiova! Baeten deschide scorul pentru echipa lui Nicolo Napoli după o execuție fină, din careu. A lobat mingea peste portarul Academicii, ieșit în întâmpinare, iar elevii tehnicianului italian își fac viața mai ușoară încă din start.

1.000 de spectatori asistă la meciul de pe stadionul "Ion Oblemenco".

Min. 1: A început partida!

Nicolo Napoli, aflat pentru a opta oară pe banca oltenilor, a schimbat total fața echipei, iar formația alb-albastră a cunoscut un progres în joc.

Echipa lui Nicolo Napoli se află pe locul 11 în clasament, cu 25 de puncte (golaveraj 5-2), în timp ce ilfovenii ocupă locul 15, cu un singur punct (golaveraj 0-13).

4 martie 2022, Sepsi OSK - FC U Craiova 1948 2-1: a fost singura înfrângere suferită de olteni în precedentele opt jocuri disputate în Liga 1, interval în care au mai înregistrat patru succese şi trei rezultate de egalitate.

Academica este echipa cu cele mai multe înfrângeri suferite în acest campionat - 26, dintre care 16 la cel puţin două goluri diferenţă.

77 de goluri a primit gruparea ilfoveană în cele 34 de jocuri din ediţia curentă, dintre care 21 din faze fixe.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar în sezonul regulat 2021-2022, când fiecare a câştigat pe terenul adversarei cu scorul de 2-1.

Mediile de vârstă:

FC U Craiova 1948 - 25 ani şi 5 luni;

Academica Clinceni - 23 ani şi două luni.

51 de jucători a utilizat Academica pe durata campionatului actual, dintre care 24 sunt străini. În schimb, gazdele s-au bazat doar pe 29 de fotbalişti.