Daniel Pancu a pus tunurile pe Rapid: „E de trei ani în prima ligă, nu e obișnuită cu aerul ăsta de sus”

Daniel Pancu Rapid Superliga Fotbal intern Daniel Pancu
Data publicarii: Sambata 24 Februarie 2024, 22:20
Data actualizarii: Sambata 24 Februarie 2024, 22:21
Rapid a pierdut fără drept de apel confruntarea cu Poli Iași, scor 3-1, din etapa cu numărul 27 din Superliga și a ratat ocazia de a se apropia de FCSB.

După meci, Daniel Pancu a susținut că Rapid nu are experiența necesară pentru a manageria astfel de momente în care se află în vârful clasamentului.

Referitor la meciul de la Iași, Pancu a susținut că diferența a făcut-o strategia lui Leo Grozavu care a ales să mizeze pe jucătorii de viteză în partea secundă când Rapid a căzut din punct de vedere fizic.

Pancu, nemilos cu Rapidul

„În primul rând, în a doua repriză Iașiul a schimbat sitemul și superioritatea asta care nu s-a văzut în prima repriză la mijlocul terenului a ieșit mult mai mult în evidență în parte secundă, plus schimbările foarte inspirate.

E posibil ca Leo Grozavu să fi lăsat jucătorii de viteză pentru repriza secundă, mizând pe dezavantajul Rapidului în partea defensivă.

Rapid a avut 0-1, însă nicio secundă nu ți-a dat siguranța asta că e la conducerea meciului.

Nu e... Rapid e o echipă, totuși de trei ani în prima ligă. Sigur, cu investiții extraordinare, cu infrastructură, cu suporteri, cu tot ce vrei, stadion nou, dar nu sunt obișnuiți cu aerul ăsta de sus. Eu tot am spus și probabil sunt înjurat”, a spus Daniel Pancu la finalul meciului Poli Iași.

Rapid venea după cinci victorii obţinute în acest an şi două egaluri la finalul anului trecut. Poli Iaşi obţinuse un singur punct în ultimele trei etape.

În urma rezultatului de sâmbătă seară, Rapid a picat pe trei, cu 48 de puncte (la egalitate cu CFR Cluj), în timp ce Poli Iași se află pe 13, cu 30 de puncte.