VIDEO EXCLUSIV "Dacă nu ai nevoie de Stanciu, de cine să ai?" Un fost coleg al mijlocașului, reacție categorică

Data publicarii: Joi 30 Iunie 2022, 20:03
Data actualizarii: Joi 30 Iunie 2022, 20:23

Adi Popa a fost prezent la Poveștile Sport.ro, emisiune susținută de PENNY.

•
  • ♦ Galeria suporterilor adevărați își hrănește pasiunea pentru fotbal cu produsele PENNY din gama SuporterRO! Indiferent că ești la terasă împreună cu familia sau în gradină alături de prieteni, doza ta de energie pentru a susține tricolorii este dată de snackuri, apa cu vitamine și multe altele din galeria SuporterRO. Fotbalul ne aduce împreună!
  • Adi Popa a comentat în timpul emisiunii și situația lui Nicolae Stanciu, care a ales să joace în China, decizie prin care, în opinia staff-ului naționalei, și-ar fi pierdut locul în prima reprezentativă.

Wuhan Three Towns a rămas neînvinsă în Super Liga Chinei, în urma victoriei cu 2-1 pe teren advers, împotriva lui Guangzhou. Nicolae Stanciu a fost scos de pe teren în ultimele momente ale partidei, în minutul 90+3, fiind schimbat cu He Chao.

Adi Popa despre Stanciu

Stanciu (29 ani) a înscris în meciul împotriva lui Guangzhou, în minutul 23, cu un șut de excepție din lovitură liberă. Românul a restabilit egalitatea după trei minute de la golul marcat de gazde.

Fost coleg cu Stanciu la FCSB, Adi Popa (34 de ani) a comentat la Poveștile Sport.ro decizia lui Edi Iordănescu de a nu-l chema la națională pe mijlocașul născut în Alba Iulia. Extrema de la CSA Steaua consideră că Stanciu nu ar trebui să lipsească de la acțiunile primei reprezentative.

"Nicușor care nu mai e Nicușor, e Niculae acum. Categoric are nevoie naționala de el, dacă nu ai nevoie de el, jucător care îți decide meciurile, de cine să ai? Am văzut că au venit jucători din Coreea de Sud și ne-au dat trei goluri. Astea sunt..e în Arabia, e în Coreea, dar Banega și ăia prin Arabia ce fac, nu știu?", a declarat Adi Popa, la Poveștile Sport.ro, emisiune difuzată de VOYO.

Stanciu a marcat al patrulea gol pentru Wuhan Three Towns. Românul a dat și patru pase decisive în cele șapte partide disputate în tricoul grupării chineze.

Cotat la 5,5 milioane euro, Nicolae Stanciu (1,70 m) a marcat 11 goluri în 54 de selecții pentru România. Stanciu și Adi Popa au evoluat împreună și la FCSB, dar și la națională. Ambii au făcut parte din lotul României la Euro 2016.