Atunci când căpitanul spune apăsat: "Ne-am bătut singuri!" Fair-play din partea lui Bancu și o mărturisire în direct

Nicusor Bancu FC Voluntari - Universitatea Craiova Universitatea Craiova Fotbal intern
Data publicarii: Vineri 18 Martie 2022, 23:07
Data actualizarii: Vineri 18 Martie 2022, 23:25

Universitatea Craiova nu a reușit să obțină și a opta victorie consecutivă după ce vineri seara a fost învinsă în deplasare, scor 1-3 cu FC Voluntari, în runda a doua a play-off-ului Ligii 1.

Nicușor Bancu a recunoscut la finele partidei evoluția neconcludentă a echipei sale, într-un meci în care oltenii au comis foarte multe erori. Mai organizați, mai pragmatici, elevii lui Liviu Ciobotariu au speculat toate șansele de care au beneficiat. Au avut patru șuturi pe poartă și trei au ajuns în plasa lui Mirko Pigliacelli.

"Ne-am bătut singuri în seara asta. La 1-1 puteam să revenim, dar noi nu ne-am descurcat așa de bine azi. A făcut un meci foarte bun Budescu. S-a văzut: când joacă Budescu, joacă echipa! Speram să ținem cât mai mult șirul victoriilor, dar nu a ieșit așa. S-a văzut diferența când au intrat (n.r.: jucătorii introduși la pauză de Laurențiu Reghecampf), dar rezultatul a fost diferit, au jucat mult mai bine ei, și-au dorit mai mult.

Suntem tot acolo, nu s-au schimbat obiectivele (n.r.: locul 2 în clasament), revin și cei accidentați după pauză provocată de acțiunea naționalei. Eu o să merg la națională.  Sperăm să facem o treabă cât mai bună. Nu pot să spun cine mă va însoți la națională, mai este cineva dar nu pot să spun", a declarat Bancu, la finele partidei de la Voluntari.

Până în prezent, selecționerul Edi Iordănescu a anunțat doar lista preliminară a stranierilor pentru partidele amicale cu Grecia și Israel, LIVE pe Pro X și VOYO.

Clasamentul play-off-ului este următorul: 1. CFR Cluj – 41 de puncte, 2. FCSB – 34, 3. Universitatea Craiova – 30, 4. FC Voluntari – 27, 5. Farul Constanţa – 24, 6. FC Argeş – 24.