SPECIAL 14 luni fără gol! Ce se întâmplă cu atacantul care a prins 129 de minute la FCSB și apoi l-a distrus pe Gigi Becali

Ante Vukusic FCSB Gigi Becali Fotbal intern
Data publicarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 14:34
Data actualizarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 14:57

A marcat în doar două meciuri în ultimii doi ani!

Adus de FCSB liber de contract în iarna lui 2021, Ante Vukusic a prins doar cinci meciuri pentru echipa lui Gigi Becali. Atacantul croat, venit de la Olimpija Ljubljana, a totalizat 129 de minute în tricoul FCSB-ului.

Nu a marcat și nici nu a oferit vreo pasă decisivă, așa că a fost dat afară de Gigi Becali în vară. De altfel, Vukusic fusese trecut pe „linie moartă” de patron încă din luna martie, după un meci cu Gaz Metan (1-0). De atunci și până la finalul sezonului, vârful croat nu a mai prins niciun minut la FCSB.

Ante Vukusic l-a distrus pe Gigi Becali după ce a plecat de la FCSB

După ce l-a văzut doar câteva minute pe teren, Gigi Becali spunea că „Vukusic rămâne doar să se antreneze cu noi”. „Doar așa, să mai pună niște carne pe el. De jucat, nu cred! Mai intră doar pe uşă, pe teren nu cred. Ce să mai fac? Am văzut ce era de văzut”, zicea patronul FCSB.

După ce a părăsit România, atacantul croat l-a făcut praf pe latifundiarul din Pipera, într-un interviu în presa din țara sa. „Am semnat contractul, iar a doua zi, la antrenament, colegii m-au întrebat dacă știu unde am venit. Mi-au zis ‘Dacă nu marchezi la primul joc, ești terminat imediat’. Am crezut că glumesc, dar s-a dovedit că aveau dreptate”, dezvăluia Ante Vukusic.

„Becali îi ierta doar pe cei tineri, pentru că își imagina că poate lua bani ei. Nu credeam că un om poate decide prin telefon cine intră pe teren. Am jucat cu CFR Cluj, în Supercupă, iar la pauză a decis să scoată cinci jucători ca să bage cinci tineri. O face prin telefon, are un om pe bancă!”, adăuga croatul.

Ante Vukusic nu a mai marcat de 14 luni!

De la FCSB, Vukusic s-a transferat în Italia, la Messina, unde a marcat două goluri în 13 apariții. Nu i-a impresionat pe italienii, care s-au despărțit de el după șase luni. Atacantul a plecat apoi în Bosnia, la FK Tuzla City, unde nu a înscris niciun gol.

A urmat o aventură în Serbia, la FK Kolubara, în sezonul 2022-2023. Depunctată pentru meciuri trucate, FK Kolubara a retrogradat la finalul sezonului. Ante Vukusic a jucat în 28 de meciuri și a înscris patru goluri. Trei într-un joc cu Cukaricki (3-2) și unul cu Radnicki Nis (1-1).

Reușita din meciul cu Radnicki Nis, pe 5 noiembrie 2022, este și ultima pentru Ante Vukusic! De atunci, croatul nu a mai reușit să marcheze. Din vara lui 2023, atacantul ajuns la 32 de ani s-a mutat în țara natală, la NK Varazdin, pentru care nu a înscris în această stagiune!

• 9 apariții pentru NK Varazdin are Ante Vukusic în acest sezon..
  • 250.000 de euro e cota sa, potrivit Transfermarkt. În 2012, când juca la Hajduk Split, valora 5 milioane de euro.
  • 1 selecție pentru naționala Croației, într-un meci cu Elveția, din 2012, are Vukusic.