VIDEO „Nu vreau ca el să joace azi!” Jucătorul care îi dă coșmaruri lui Luis Enrique! Imagini nemaivazute din vestiarul naționalei

Luis Enrique Croatia EURO 2020 Spania Fotbal extern
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 27 Noiembrie 2021, 09:59
Data actualizarii: Sambata 27 Noiembrie 2021, 10:04

Spania a ajuns în semifinale la Euro 2020, acolo unde a fost eliminată de Italia, care a și câștigat finala.

Naționala lui Luis Enrique a impresionat la Campionatul European, iar recent au apărut imagini din vestiarul ibericilor, realizate pentru un documentar Prime Video. Clipul care a devenit viral surprinde momente din vestiar înainte de meciul din optimile de finală cu Croația, încheiat 5-3 pentru Spania

Meciul era unul cheie pentru naționala lui Enrique, care a pregătit o strategie defensivă prin care cel mai important om al croaților, Luka Modric, câștigător al Balonului de Aur, urma să fie scos din joc. În clip se văd explicațiile tactice ale lui Luis Enrique, care l-a desemnat pe Pedri să se asigure că îl blochează pe mijlocașul lui Real Madrid.

Luis Enrique: „Azi nu joacă Modric!”

În timpul indicațiilor de la tablă, Luis Enrique le explică jucătorilor care sunt ideile sale: „Acest domn se numește Modric. El este pentru Pedri. Astăzi, Modric nu joacă. Cel mult are două atingeri de balon consecutive. Atenție la el, e singurul jucător care nu vreau să joace. Ăsta va fi un meci de echipă”.

Spectacol în Croația - Spania

Presiunea lui Luis Enrique și-a spus cuvântul în meci asupra tânărului jucător al Barcelonei, care a ajuns însă să fie revelația turneului. Scorul a fost deschis chiar prin autogolul său, din minutul 20. Sarabia a reușit să egaleze în minutul 38, iar Azpilicueta a dus-o pe Spania în avantaj în minutul 57. Ferran Torres a dat ceea ce părea lovitura de grație în minutul 77, însă vicecampioana mondială nu a cedat.

Orsic a înscris în minutul 85, iar în al doilea minut de prelungiri ale timpului regulamentar Pasalic a dus meciul în prelungiri, spre șocul naționalei lui Luis Enrique. Cu toate astea, ibericii au gestionat situația mult mai bine, iar în minutul 100, Morata a reușit să o ducă pe Spania din nou în avantaj, urmând ca trei minute mai târziu Oyarzabal să închidă tabela, asigurându-le ibericilor prezența în sferturi.