VIDEO / Radoi, eliminat de Balaj in Cupa Arabiei Saudite: "Regret ca l-am eliminat. A jucat excelent!"

Data publicarii: Joi 11 Februarie 2010, 13:03
Data actualizarii: Joi 11 Februarie 2010, 13:31

Mirel Radoi a fost eliminat in sferturile Cupei Printului din Arabia Saudita de arbitrul Cristi Balaj

Fundasul roman a primit al doilea galben in prelungirile meciului, pentru ca a sutat mingea in tribune dupa fluierul arbitrului Cristi Balaj, in partida Al Hilal - Al Nasr, scor 2-1.

"Imi pare rau ca a trebuit sa il elimin tocmai pe el, dar suntem obligati sa aplicam regulamentul indiferent de ceea ce ne dorim noi. Regret, mai ales ca Radoi a jucat excelent. Din pacate n-am mai apucat sa vorbesc cu el dupa meci. Noi ne-am dus imediat la cabine, erau multe filtre de securitate si n-am mai avut ocazia sa ne vedem", a spus Balaj.

Centralul a explicat ca l-a sanctionat pe Radoi cu al doilea galben pentru tragere de timp.

"Primul galben i l-am aratat pentru un fault. De fapt, pentru faulturi repetate, cred ca era cam al cincilea si deja era prea mult. Iar in finalul partidei, chiar la ultima faza, a sutat mingea in tribune si am fost obligat sa ii arat cel de-al doilea galben si automat pe cel rosu pentru tragere de timp. Mai ales ca putin mai devreme aratasem un galben si unui jucator din echipa adversa tot pentru tragere de timp. Trebuia sa aplic aceeasi masura, era o situatie delicata si pentru mine, si pentru el. In rest, Radoi a avut un comportament fara repros, dar a facut aceste greseli. Probabil din cauza entuziasmului si a mizei jocului, am inteles ca e un fel de derbi la ei", a adaugat Cristian Balaj pentru Mediafax.

Brigada de arbitri a fost formata din Cristi Balaj (central), Zoltan Szekely si Adrian Vidan (asistenti) si Marius Avram (rezerva).