"Tocmai a câștigat Balonul de Aur". Rio Ferdinand a numit jucătorul care trebuie să cucerească trofeul

Balonul de Aur Real Madrid Rio Ferdinand Vinicius Jr Fotbal extern
Data publicarii: Luni 03 Iunie 2024, 18:01
Data actualizarii: Luni 03 Iunie 2024, 18:14

Real Madrid a învins, sâmbătă seară, pe stadionul Wembley, cu scorul de 2-0, pe Borussia Dortmund, în finala Champions League, şi a câştigat pentru a 15-a oară principalul trofeu continental intercluburi.

Galacticii au reuşit să deschidă scorul în minutul 74, când Toni Kroos a executat un corner, iar Dani Carvajal a înscris cu o lovitură de cap.

În minutul 83, Maatsen a greşit flagrant, trimiţând o pasă greşită, la adversar, a urmat o prelungire până la Vinicius Jr. care a stabilit scorul final.

Rio Ferdinand a numit câștigătorul Balonului de Aur

Fostul internațional britanic este convins că Vinicius Jr. ar trebuie să cucerească trofeul în acest an. Atacantul a devenit primul brazilian care marchează în două finale diferite din Champions League.

"Balonul de Aur. Balonul de Aur. Balonul de Aur. Balonul de Aur. Tocmai a câștigat Balonul de Aur. Este în poșeta lui acum", a explicat Rio Ferdinand.

Ilie Dumitrescu: ”Jucătorul meu preferat”

Ilie Dumitrescu a urmărit partida și s-a arătat impresionat de sezonul pe care l-a avut Vinicius (23 de ani) în tricoul celor de la Real Madrid.

Fostul mare internațional este de părere că starul brazilian va câștiga ”Balonul de Aur” în acest sezon.

”Din punctul meu de vedere, 100% va fi Balonul de Aur! Eu cred că Balonul de Aur este deja adjudecat de Vini Junior. Jucătorul meu preferat în momentul de față este Mbappe, dar anul acesta lider a fost Vini Junior, peste Mbappe”, a spus Ilie Dumitrescu, la DigiSport.