VIDEO Super echipa din țara vecină e „patroana” Europei: merge direct în grupele Champions League și tocmai a luat eventul

Steaua Rosie Belgrad Champions League Cupa Serbiei Serbia Fotbal extern
Ionuț Axinescu
Data publicarii: Vineri 26 Mai 2023, 08:42
Data actualizarii: Vineri 26 Mai 2023, 08:45

Sezonul excelent a fost desăvârșit cu câștigarea Cupei.

După ce a fost prima echipă din Europa care și-a asigurat prezența în faza grupelor din ediția 2023-2024 a UEFA Champions League, Steaua Roșie Belgrad a încheiat sezonul cu încă un succes. Formația pregătită de Miloš Milojević (40 de ani) a luat și Cupa Serbiei, după ce a trecut cu 2-1 de Čukarički.

Steaua Roșie a cucerit „eventul” și rămâne singura echipă neînvinsă din Europa

Pe stadionul cunoscut drept Marakana, din Belgrad, cei de la Čukarički au deschis scorul în minutul 21 prin Marko Docic. Acesta l-a surprins pe veteranul Milan Borjan, fostul portar al Vasluiului, cu o execuție direct din corner.

Steaua Roșie Belgrad a întors soarta jocului după pauză. Aleksandar Pešić, în minutele 61 și 76, a marcat și a stabilit scorul final, 2-1 pentru Crvena Zvezda, care cucerește astfel „eventul” pentru a treia consecutiv și pentru a noua oară în istorie.

Sezonul acesta a fost însă unul mai bun ca niciodată pentru Steaua Roșie. Formația lui Milojević a încheiat stagiunea neînvinsă, fiind singura echipă din toate primele ligi din Europa care reușește această performanță.

În campionat, Steaua Roșie are 30 de victorii și șase egaluri. Mai are de jucat un singur meci, acasă cu Novi Pazar. Titlul l-a cucerit încă din etapa a 31-a, când avea deja 23 de puncte avans față de Backa Topola, gruparea de pe poziția secundă!

Serbia, ajunsă pe locul 11 în clasamentul coeficientului UEFA, trimite pentru prima dată campioana direct în grupele Champions League. Pe deasupra, vicecampioana - Backa Topola sau Čukarički, în funcție de rezultatele ultimei runde - va juca în al treilea tur preliminar al Ligii Campionilor.

Steaua Roșie, neînvinsă în Serbia din octombrie 2021! Ce se întâmplă cu rivala Partizan

Steaua Roșie Belgrad este neînvinsă în Serbia din octombrie 2021, iar acasă, pe Marakana, nu a pierdut din 2017. Ultima echipă care „a răpus-o” pe Crvena a fost Radnik Surdulica, pe 27 octombrie 2021, scor 2-1.

Aleksandar Katai (32 de ani), cu 19 goluri, a fost cel mai prolific marcator al belgrădenilor în acest an. Aleksandar Pešić (31 de ani), eroul din finala Cupei, are 16 reușite, în timp ce ghanezul Osman Bukari (24 de ani) și gabonezul Guelor Kanga (32 de ani) au înscris fiecare câte 15 goluri.

Steaua Roșie Belgrad a perfectat deja două transferuri pentru sezonul viitor. Peter Olayinka, de la Slavia, și Marko Stamenic, de la Copenhaga, vor întări echipa în perspectiva participării în Champions League.

Rivală istorică a Stelei Roșii, Partizan Belgrad va încheia campionatul abia pe locul al patrulea și va evolua în preliminariile Conference League. Partizan nu a mai câștigat niciun trofeu intern din 2019, când cucerea Cupa Serbiei. Ultimul campionat luat de „Grobari” a fost în 2017.

• Mirko Ivanic (29 de ani) e cel mai bine cotat jucător din lotul Stelei Roșii: 8 milioane de euro, potrivit Transfermarkt.
  • 58,7 milioane de euro valorează întreg lotul celor de la Steaua Roșie.
  • 11.200 a fost asistența medie la meciurile de acasă ale belgrădenilor în acest sezon.