Spania eliminata! Prima bataie primita din 2006 cu Romania: Spania 0-2 SUA

Cupa Confederatiilor Spania SUA Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 24 Iunie 2009, 19:14
Data actualizarii: Miercuri 24 Iunie 2009, 23:54

Toata lumea visa la o finala Spania - Brazilia la Cupa Confederatiilor, dar visul s-a sfarsit intr-un cosmar pentru spanioli! Spania, cu toate vedetele in teren, a pierdut primul meci in 3 ani de zile.

"Visul american" a facut din taurii spanioli niste jucarii pentru publicul african prezent pe stadionul de la Cupa Confederatiilor. Americanii s-au jucat in fata Spaniei si au invins cu 2-0 o nationala care se credea invincibila.

America a deschis scorul in minutul 27 al meciului, prin Jozy Altidore. Spania a incercat sa revina repede in meci, dar la pauza s-a trezit condusa si si-a pus toate sperantele in campionii Barcelonei si in starurile lui Liverpool pentru a doua repriza. Americanii au intrat in forta si in partea a doua a meciului, iar Clint Dempsey a reusit golul de 2-0 pentru SUA, care practic a stabilit prima finalista la Cupa Confederatiilor.

In cealalta semifinala joaca Brazilia si Africa de Sud.