Sezon dezastruos pentru Laurențiu Reghecampf la Neftchi Baku. A pierdut finala Cupei, în prelungiri

Neftchi Baku Laurentiu Reghecampf Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 03 Iunie 2023, 21:44
Data actualizarii: Sambata 03 Iunie 2023, 21:59

După locul trei în campionat, Neftchi Baku a ratat un nou obiectiv în acest sezon.

Formația antrenată de Laurențiu Reghecampf a pierdut finala Cupei din Azerbaidjan, în fața celor de la Gabala, echipă clasată pe poziția a patra.

Meciul a fost decis în minutele de prelungiri, după penalty-ul transformat de Alimi, în minutul 102.

"Sunt antrenor profesionist. Știam riscurile când am semnat contractul. Sunt fericit și satisfăcut cu ceea ce am realizat", a declarat Laurențiu Reghecampf înaintea partidei.

În sezonul trecut, Laurențiu Reghecampf a antrenat în Roomânia, la Universitatea Craiova. A preluat echipa în iulie 2021, a încheiat pe locul 3 în campionat, iar ulterior a preluat Neftchi Baku.

Se cere demiterea lui Laurențiu Reghecampf în Azerbaidjan

Într-un editorial al publicației azere Sportinfo, Reghecampf este criticat dur pentru că "ar ține de scaun" chiar și atunci când are rezultate modeste, dar și pentru faptul că echipa nu ar fi arătat mai bine după sosirea sa, în vara anului trecut.

"Laurențiu Reghecampf știe că va fi dat afară dacă nu va câștiga trofeul. El e doar interesat de bani. Nu vrea să plece fără să primească banii. Eu le propun celor responsabili din conducerea lui Neftchi să nu ezite și să-i dea lui Reghe banii pe care îi vrea. Dacă în 11 luni nu vedem ceva Baku, atunci când vom vedea?

Reghe a rămas la începutul secolului 20. Pentru el nu există tactică. Conducerea ar trebui să îi ofere echipa lui Zaur Azizov. Ar fi mai util la Neftchi ca antrenor decât ca director sportiv. Influența lui asupra jucătorilor este mai mare decât cea a celor care se consideră antrenori, precum Reghecampf. Azizov nu vorbește mult, ci puțin și bine, iar echipa are nevoie de un motivator ca el", a scris sursa citată.