SENZATIONAL: A debutat la 12 ani in prima liga din Bolivia! VEZI VIDEO:

Data publicarii: Marti 21 Iulie 2009, 15:59
Data actualizarii: Marti 21 Iulie 2009, 15:59

Un jucator din Bolivia a debutat la 12 ani intr-o partida din prima etapa a turneului Clausura al primei ligi din Bolivia.

Fotbalistul Mauricio Baldivieso, un junior de 12 ani, a evoluat, duminica, intr-o partida din prima etapa a turneului Clausura al primei ligi din Bolivia, meci pe care echipa sa Aurora l-a pierdut, scor 0-1, in fata formatiei FC La Paz.

Mauricio este fiul lui Julio Cesar Baldivieso, poreclit "Imparatul", unul dintre cei mai mari jucatori bolivieni din toate timpurile si actual antrenor al echipei Aurora, club din localitatea Cochabamba.

Tanarul jucator a intrat pe teren in minutul 39. Dupa cinci minute, el a fost atacat violent din spate de un adversar, Henry Alaca, care l-a accidentat la glezna dreapta. Dupa ce a primit ingrijiri medicale la marginea terenului, juniorul a fost capabil sa-si reia locul pe gazon in aplauzele fanilor.

"Sunt foarte mandru, are foarte mult talent", a declarat tatal tanarului fotbalist. Jose Cesar Baldivieso a adaugat ca fotbalistul Alaca poate fi calificat drept "criminal", iar arbitrul meciului "chiar mai rau", pentru ca nu i-a aratat cartonasul rosu jucatorul echipei din La Paz dupa faultul violent comis asupra fiului sau.

Formatia din La Paz a terminat jocul cu noua jucatori pe teren dupa ce doi fotbalisti au fost eliminati.