Săptămână perfectă pentru Barcelona! După victoria echipei lui Xavi din El Clasico și echipa de fotbal feminin s-a impus cu Real Madrid, în sferturile Champions League

Barcelona Real Madrid Women Champions League Fotbal extern
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Miercuri 23 Martie 2022, 09:01
Data actualizarii: Miercuri 23 Martie 2022, 09:09

Echipa de fotbal feminin a Barcelonei nu are adversar, nici în campionat, dar nici în Women's Champions League!

Barcelona are săptămâna perfectă atât la fotbal masculin, cât și la fotbal feminin. După victoria clară din El Clasico, 4-0, a băieților lui Xavi Hernandez, a venit rândul fetelor să arate încă o dată de ce sunt în stare.

Echipa de fotbal feminin a Barcelonei a câștigat cu 5-0 El Clasico din campionat, disputat pe 13 martie, devenind matematic campioană în Primera Division Women. Fetele pregătite de Giraldez s-au duelat cu echipa feminină a lui Real Madrid în turul sferturilor de finală ale Women's Champions League.

Echipa de fotbal feminin a Barcelonei, aproape calificată în semifinalele Women's Champions League! Returul cu Real se dispută pe Camp Nou

Scorul a fost deschis de jucătoarele Madridului, încă din minutul opt, prin Carmona, stabilind astfel și rezultatul la pauză. În a doua repriză, 'Balonul de Aur' Alexia Putellas a restabbilit egalitatea din penalty, iar de acolo doar Barcelona a contat. Pina a marcat golul care le-a dus în avantaj pe catalane în minutul 81, iar aceeași Putellas a dat lovitura de grație în al patrulea minut al prelungirilor.

Returul sferturilor se dispută pe 30 martie, pe Camp Nou, iar fetele au reușit în acest sezon să depășească echipa de fotbal masculin. Duelul cu Real Madrid din returul sferturilor se joacă cu casa închisă, după ce biletele au fost sold out la doar câteva zile de la punerea lor pe piață. 85.000 de oameni merg să le vadă pe jucătoarele care se luptă să își apere trofeul câștigat în premieră în sezonul trecut, la al doilea meci disputat din istoria echipei de fotbal feminin pe Camp Nou.