VIDEO Joacă Barcelona de zici că e...Barcelona! :) Al treilea titlu consecutiv pentru echipa de fotbal feminin după victoria distrugătoare cu Real Madrid

Barcelona Femeni Alexia Putellas Real Madrid Femeni Fotbal extern
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 13 Martie 2022, 16:42
Data actualizarii: Duminica 13 Martie 2022, 17:03

Echipa feminină de fotbal a Barcelonei nu are rival nici în acest sezon!

Fetele Barcelonei au reușit să eclipseze echipa de la fotbal masculin, după încă un sezon de succes. Barcelona și-a adjudecat deja titlul în Primera Division Women, deja din etapa cu numărul 24, după victoria clară în fața echipei lui Real Madrid, 5-0.

Scorul a fost deschis de câștigătoarea „Balonului de Aur”, Alexia Putellas, în minutul 41, iar apoi tot ea a dublat avantajul echipei sale, două minute mai târziu, stabilind și rezultatul de la pauză. Guijarro a mărit diferența, cu un gol în minutul 60, în timp ce Peter și-a trimis balonul în propria poartă, cinci minute mai târziu.

Tabela de marcaj a fost înscrisă de Hermoso, candidată și ea la „Balonul de Aur”, care a primit o pasă decisivă de la Putellas.

Barcelona Femeni, campioană absolută în Spania cu un golaveraj incredibil

Victoria de pe stadionul Johan Cruyff a dus-o pe Barcelona la 22 de puncte de următoarea clasată, Real Sociedad, astfel că a devenit matematic campioană, deși sezonul nu este încheiat. După 24 de etape disputate, fetele Barcelonei au un golaveraj incredibil în Spania, având 136 de goluri marcate și doar 6 încasate.

Pentru echipa catalană de fotbal feminin este al șaptelea titlu câștigat și cel de-al treilea consecutiv.

Pentru echipa de fotbal feminin urmează 'dubla' din UEFA Women's Champions League, chiar cu Real Madrid. Turul se va juca în deplasare, în timp ce returul se va disputa chiar pe Camp Nou, pe 30 martie. Stadionul va fi plin, după ce s-ar fi vândut deja toate biletele pentru acest duel din sferturile de finală.