Rivalii pe post ai lui Radu Drăgușin, făcuți praf după umilința cu Newcastle! Notele primite de Romero și van de Ven

radu dragusin cristian romero Micky van de Ven Tottenham Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 17:20
Data actualizarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 17:20

Cu Radu Drăgușin rămas pe banca de rezerve, Tottenham a fost umilită pe terenul celor de la Newcastle, scor 0-4, în etapa cu numărul 33 din Premier League.

Micky van de Ven, unul dintre rivalii pe post ai fundașului român, a primit cartonașul galben în minutul 27, iar Alexander Isak a deschis scorul trei minute mai târziu. Anthony Gordon a dublat avantajul ”Coțofenelor” în minutul 32. Isak a făcut dubla în minutul 51, iar Cristian Romero, celălalt fundaș al lui Tottenham a văzut și el cartonașul galben. Cu câteva minute înainte de finalul partidei, Fabian Schar și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

Notele primite de Cristian Romero și Micky van de Ven în meciul cu Newcastle

Radu Drăgușin a fost rezervă neutilizată în meciul de pe St James Park, iar Ange Postecoglou a mizat în centrul apărării pe cuplul Romero - van de Ven, însă antrenorul nu a fost inspirat, pentru că cei doi au avut un meci de coșmar, așa cum au remarcat jurnaliștii britanici.

Cristian Romero a primit nota 3 pentru prestația sa din meciul cu Newcastle. Argentinianul a fost criticat de presa britanică.

Argentinianul este cunoscut pentru faptul că este grăbit și a arătat asta din plin pe St James’ Park. A intervenit inutil și i-a permis lui Isak să își creeze spațiu pentru primul gol al partidei. A primit cartonaș galben pentru o intervenție întârziată în a doua repriză”.

Micky van de Ven a primit cea mai mică notă din partea celor de la 90min.com. Olandezul a primit nota 2 pentru prestația de coșmar avută în fața ”Coțofenelor”.

O primă repriză de coșmar pentru olandez, care a alunecat de două ori la fazele de construcție de la două dintre golurile celor de la Newcastle. Nu a fost mai bun nici după pauză, când Isak l-a depășit clar la golul trei. A avut o zi pe care trebuie să o uite”.