FC Saburtalo Conference League FC Gagra FCSB Georgia Fotbal extern
Data publicarii: Joi 30 Iunie 2022, 15:30
Data actualizarii: Joi 30 Iunie 2022, 15:31

Vicecampioana României va juca în turul al doilea preliminar din Conference League împotriva învingătoarei dintre FC Saburtalo Tbilisi (Georgia) și FK Partizani Tirana (Albania).

După ce FC Saburtalo s-a făcut de râs la mijlocul lunii iunie, când a pierdut în fața ultimei clasate din Georgia, Lokomotivi Tbilisi, care avea 16 înfrângeri din tot atâtea partide disputate în campionat, posibila adversară a lui FCSB din Conference League a mai bifat un meci de pomină miercuri.

În deplasarea de la FC Gagra, Saburtalo a deschis repede scorul prin Sikharulidze ('7) și a avut 3-1 până în minutul 87 după golurile lui Nonikashvili ('49) și Guliashvili ('58).

Au urmat însă trei minute de coșmar pentru oaspeți, în care FC Gagra a reușit să înscrie de două ori ('87 și '90), beneficiind și de gafele portarului de la Saburtalo, și să obțină astfel rezultatul de egalitate, 3-3.

FCSB joacă pe 21 și 28 iulie cu învingătoarea dintre Saburtalo și Partizani Tirana

FCSB va juca în turul al doilea preliminar din Conference League împotriva învingătoarei dintre FC Saburtalo Tbilisi (Georgia) și FK Partizani Tirana (Albania), primul meci în deplasare (turul pe 21 iulie, returul pe 28 iulie).

Saburtalo este deținătoarea Cupei Georgiei și ocupă locul 5 (din 10 echipe) după 20 de etape disputate din Erovnuli Liga, campionat care se joacă între lunile februarie și decembrie.