FOTO ȘI VIDEO Pepe la 40 de ani: golgheter în Champions League, killer în Primeira Liga! Și-a umplut de sânge adversarul și a îngropat-o pe FC Porto în derby

Pepe Benfica Lisabona FC Porto Sporting Lisabona Viktor Gyokeres Fotbal extern
Data publicarii: Marti 19 Decembrie 2023, 09:50
Data actualizarii: Marti 19 Decembrie 2023, 10:33

Sporting Lisabona este noul lider din campionatul Portugaliei.

Sporting Lisabona a învins luni seara, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia FC Porto, într-un meci din etapa a 14-a a campionatului Portugaliei.

Sporting a deschis scorul în minutul 11 al partidei, prin suedezul Viktor Gyokeres. Acelaşi Gyokeres a mai înscris odată, în minutul 45+1, dar golul a fost anulat de VAR.

Imediat după pauză, căpitanul lui FC Porto, veteranul Pepe (2 goluri în 5 meciuri în acest sezon de Champions League la cei 40 de ani ai săi), a primit cartonaş roşu şi oaspeţii au rămas în zece jucători.

Sporting Lisabona, 2 goluri ”bune” și încă 2 anulate de VAR

Pedro Goncalves a majorat diferenţa în minutul 60, iar Sporting a mai avut un gol anulat de VAR, în minutul 90+5, la Paulinho, scrie news.ro.

Gazdele au câştigat cu 2-0 şi au devenit lideri în Primeira Liga, cu 34 de puncte.

Pe locul secund se află Benfica Lisabona, cu 33 de puncte, iar FC Porto este pe locul 3, cu 31 de puncte.